Bir devlet hastanesine Ocak-Ağustos 2021 tarihleri arasında başvuran hastalarda brucella seroprevalansi
Brucella seroprevalence in patients admitted to a state hospital between January and August 2021
  1. Tez No: 736195
  2. Yazar: LALEŞ GÜZEL GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Brusellozis, küçük yapılı, gram negatif, hareketsiz, kapsülsüz brusella cinsi bakterilerin neden olduğu, başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere tüm dünyada görülebilmekte olan bir zoonozdur. Brusella enfeksiyonunun etkeni, 1887'de bir hekim olarak çalışan David Bruce tarafından saptanmıştır. İlk olarak Malta'da görüldüğü için Malta Humması adı verilmiştir. Tekrarlayan tifo, tifo-malarya ateşi, tekrarlayan Akdeniz ateşi, Malta humması, Kırım ateşi, Cebelitarık humması da brusellozun bilinen bir diğer isimlerinden bazılarıdır. Bruselloz, insana hayvanlardan birçok yolla bulaşabilmekle beraber pastörize edilmemiş çiğ süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ise en yaygın bulaş şekillerindendir. İnkübasyon süresi ortalama 2-8 hafta olarak kabul görmektedir. Bütün organlar tutulabilir. Ateş, en sık rastlanan belirti olmakla birlikte ek olarak titreme, bitkinlik, baş ağrısı, myalji, artralji, bulantı, kusma, kilo kaybı, lenf bezi büyümesi görülebilmektedir. Brusellozla uyumlu bulguları olan bir hastada bakteri kültürü veya serum aglütinasyon testi gibi saptayıcı testlerle brusellozun tanısı konmaktadır. Potansiyel bir biyosilah olan brucellanın şu an için yeterince etkili ve güvenli bir aşısı bulunmamıştır. Kendi kendine iyileşmekte olan hastalar da dahil olmak üzere, brusellozlu bütün hastalara, antibiyotik tedavisi uygulanması uygun görülmektedir. Brusellozda akut hastalığı kontrol etmek, komplikasyonları engellemek ve antibiyotiklere direnci azaltmak amacıyla kombine antibiyotik rejimleri uygulanır. Monoterapi, direnç görülmesi ve relapslar açısından önerilmez. Hastalığın tedavisinde tetrasiklinler, kotrimoksazol, aminoglikozitler ve rifampinin çeşitli kombinasyonları kullanılmaktadır. Brusellaya yanlışlıkla maruz kalan laboratuar çalışanlarına kemoprofilaksi önerilmektedir. Topluma, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden ve az pişmiş et yemekten kaçınmaları gerektiği öğretilmelidir. Mesleği bruselloz bulaştırabilen hayvanlarla teması gerektiren kişiler, temasları sırasında eldiven, maske giymeli, önlük takmaları konusunda hassasiyete sahip olmalıdır. Bir Devlet Hastanesine Ocak-Ağustos 2021 Tarihleri Arasında Başvuran Hastalarda Brucella Seroprevalansı' nın incelendiği bu çalışma brucella tetkikleri istenmiş 1771 sonucu kapsamaktadır. Çalışmada toplamda 1096 hastanın sonucu yer almaktadır. Olgularda Rose Bengal ve Wight test çalışılmıştır. Wright ve/veya RB testlerine göre brucella seropozitifliği toplamda 24 olguda saptanmıştır.Brucella pozitif vakalardan 11' i (%45.8) kadın , 13' ü (%54.2) erkek hasta olarak tespit edilmiştir. Hasta kadınların yaş ortalaması 35.3, erkek hastaların yaş ortalaması 48.4 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, small-bodied is a zoonosis caused by gram-negative, non-motile, non-encapsulated Brucella bacteria, which can be seen all over the world, especially in Mediterranean countries. The causative agent of Brucella infection was identified in 1887 by David Bruce, who was working as a physician. It was named Maltese Fever because it was first seen in Malta. Recurrent typhoid fever, typhoid-malarial fever, recurrent Mediterranean fever, Maltese fever, Crimean fever, Gibraltar fever are some of the other known names of brucellosis. Although brucellosis can be transmitted to humans in many ways from animals, consumption of unpasteurized raw milk and dairy products is one of the most common forms of transmission. The average incubation period is considered to be 2-8 weeks. All organs can be involved. Although fever is the most common symptom, chills, fatigue, headache, myalgia, arthralgia, nausea, vomiting, weight loss, lymph node enlargement may also be seen. In a patient with findings consistent with brucellosis, the diagnosis of brucellosis is made with detective tests such as bacterial culture or serum agglutination test. As a potential bioweapon, brucella has not yet found an effective and safe vaccine. Antibiotic therapy is considered appropriate for all patients with brucellosis, including patients who are self-healing. Combined antibiotic regimens are used to control acute disease, prevent complications, and reduce antibiotic resistance in brucellosis. Monotherapy is not recommended in terms of resistance and relapses. Various combinations of tetracyclines, cotrimoxazole, aminoglycosides and rifampin are used in the treatment of the disease. Chemoprophylaxis is recommended for laboratory workers accidentally exposed to brucella. The community should be taught to avoid unpasteurized dairy products and undercooked meat. Persons whose occupation requires contact with animals that can transmit brucellosis should wear gloves, masks and be sensitive about wearing aprons during their contact. This study, in which Brucella Seroprevalence was examined in patients who applied to a state hospital between January and August 2021, includes 1771 results that were requested for brucella examinations. The study includes the results of 1096 patients in total. Rose Bengal and Wight test were studied in the cases. According to Wright and RB tests, brucella seropositivity was detected in a total of 24 cases. Of the Brucella positive cases, 11 (45.8%) female patients and 13 (54.2%) male patients were identified. The mean age of sick women was 35.3, and the mean age of male patients was 48.4.