Romani organization practice in Turkey: Between social movements and civil society
Toplumsal hareketler ve sivil toplum arasında: Türkiye'deki roman örgütlenme pratiği
  1. Tez No: 736201
  2. Yazar: TUBA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Mevcut çalışma heterojen formlara sahip çeşitli Roman örgütlerini dört kolektif eylem/protesto döngüsü içinde inceleyerek Türkiye'deki Roman örgütlenme pratiğini anlamayı amaçlamaktadır. Roman örgütlenme sürecinde kolektif eylemlerin yayılma ve azalma safhalarının öncü olaylarına bağlı bu döngüler, örgütlenme öncesi ve erken örgütlenme dönemi (2000-2009), Roman Açılımı dönemi (2009-2015), ilk Roman milletvekili seçimleri dönemi (2015-2018) ve Roman gençlik ağlarının/platformlarının kurulmasını (2019-günümüz) kapsamaktadır. Türkiye'deki Roman örgütlenme sürecinin toplumsal hareketlerin ve sivil toplumun melezleşmesi tartışması açısından verimli bir şekilde çalışılabileceğini öne sürüyorum. Geleneksel olarak yabancılara kapalı bir toplulukta bu dinamikleri kavramak için, 2019-2021 yılları arasında Roman örgüt üyeleriyle 23 derinlemesine görüşme ve Ocak-Eylül 2021 arasında bir Roman STK'sında çalışarak on aylık etnografik saha çalışması gerçekleştirdim. Saha çalışmasında Roman örgütlerinin yapısına, içsel ve dışsal dinamiklerine, kolektif eylem stratejilerine ve örgütler arası ağlara odaklandım. Bu araştırmada, Türkiye'deki Roman örgütlerinin, toplumsal hareket örgütleri (THÖ) ile sivil toplum örgütleri (STK) arasında, farklı kolektif eylem döngülerine göre değişen bir yelpazede melez oluşumlara sahip olduğunu savunuyorum. Ayrıca, Roman toplumunun düşük sosyo-ekonomik statüsü, kolektif bilincin ve kolektif eylem stratejilerinin ve repertuvarlarının yakın zamanda gelişmeye başlaması, örgütlenme sürecinde dışsal kaynaklara bağımlılığında etkin rol oynamıştır. Bu sebeple, siyasi fırsat yapısı, Roman örgütlenme dinamiklerini, stratejilerini ve örgütler arası ağları şekillendiren temel faktör olmuştur. Bununla birlikte, örgütler arası ağlar, örgütlerin rekabetçi, çatışmalı ve işbirlikçi ilişkileri üzerinden çok yönlü ve ademi merkeziyetçi bir ağ oluşumu içindedir. Bu da Türkiye'deki Roman örgütlerinin heterojen formasyonunu bir kez daha göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand Romani organization practice in Turkey by examining heterogeneous formations of Romani organizations within four cycles/waves of collective action/protest: the pre-organization and early organization period (2000-2009), the Romani Initiative period (2009-2015), the Romani deputy elections period (2015-2018), and the establishment of Romani youth networks/platforms (2019-present). These cycles/waves coincide with major events that initiated Roma's mobilization and demobilization in Turkey. I suggest that Romani organization in Turkey can be productively studied in terms of the debate on the hybridization of social movements and civil society. In order to grasp these dynamics within a community traditionally closed to outsiders, I conducted 23 in-depth interviews with Romani organization members between 2019 and 2021 and ten months of ethnographic fieldwork working at a Romani NGO between January and September 2021. In my interviews and fieldwork, I focused on the structure of Romani organizations, their internal and external dynamics, collective action strategies, and inter-organizational networks. I argue that Romani organizations in Turkey exhibit hybrid formations on a spectrum between social movement organizations (SMOs), and non-governmental organizations (NGOs), varying across different cycles/waves of collective action. Furthermore, due to the Romani community's dependency on external resources, lack of collective consciousness, and newly developing collective action strategies and repertoires, the political opportunity structure is the main factor determining Romani organizational dynamics, strategies, and inter-organizational networks. The heterogeneity of Romani organizations in Turkey is reflected in a decentralized structure—a polycephalous network formation based on competitive, conflictual, and cooperative relationships among organizations.