Non spesifik kronik boyun ağrısı olan bireylerde ağrı ve hareket korkusu ile kas performansı, denge ve ikili görev arasındaki ilişkinin incelenmesi ve asemptomatik bireylerle karşılaştırılması
Examination of the relationship between pain and fear of movement with muscle performance, balance and dual task individuals with non specific chronic neck pain and comparison with asymptomatic individuals
  1. Tez No: 736202
  2. Yazar: BİNNAZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Non spesifik kronik boyun ağrısı (NSKBA) günümüzde sık karşılaşılan kas iskelet sistemi rahatsızlıklarından biridir. Boyun ağrısı ile ilgili faktörler çok çeşitli olup kişiyi farklı şekillerde etkileyebilmektedir. Hastalara uygun fizik tedavi ve rehabilitasyon programı belirlemek için, hastaların fonksiyonel durumları iyi değerlendirilmeli ve bu durumu etkileyen faktörler ve aralarındaki ilişkiler dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı NSKBA olan bireylerde ağrı ve hareket korkusu ile kas performansı, denge ve ikili görev arasındaki ilişkinin incelenmesi ve asemptomatik bireylerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 55 NSKBA olan ve 44 asemptomatik olmak üzere toplamda 99 birey dahil edildi. Dahil edilen bireylerin tümünde ağrı şiddeti gece, istirahat ve aktivite sırasında Görsel Analog Skala (GAS)ile, boyun kas kuvveti Hand-Held Dinamometre ile derin fleksör kas kuvveti Stabilizer ile, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, boyun engellilik durumu Boyun Özür Anketi (BÖA) ile, dinamik denge Yıldız Denge Testi (YDT) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile, statik denge Tek Bacak Üzerinde Durma Testi (TBDT) ile ve ikili görev motor ve kognitif olarak ZKYT ve 10 m ile değerlendirildi. Ayrıca boyun fleksör ve ekstansör statik kassal endurans değerlendirildi. NSKBA olan grupta, ağrı şiddeti ile kas kuvveti, kassal endurans arasında, ağrı şiddeti ile TKÖ, ağrı şiddeti ile ZKYT değerleri arasında anlamlı bir ilişki görülmedi (p>0.05). GAS aktivite ile TBDT (r=0,280, p=0,041); GAS gece ile BÖA (r=0,389, p=0,003); TKÖ ile BÖA (r=0,411, p=0,002); TKÖ ile 10 m kognitif (r=0,310, p=0,023); TKÖ ile ZKYT kognitif (r=0,322, p=0,018) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Ağrı şiddeti ile ikili görev performansları arasında ilişki tespit edilmedi (p>0.05). Bireylerin yaş ortalaması NSKBA olan grup için 41,38±13,07 yıl, asemptomatik bireyler için 37,90±16,96 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Non-specific chronic neck pain (NSCNP) is one of the most common musculoskeletal disorders today. The factors related to neck pain are very diverse and can affect the person in different ways. In order to determine the appropriate physical therapy and rehabilitation program for the patients, the functional status of the patients should be evaluated well and the factors affecting this situation and the relationships between them should be taken into consideration. The aim of this study is to examine the relationship between pain and fear of movement and muscle performance, balance and dual task in individuals with NSCNP and to compare them with asymptomatic individuals. A total of 99 individuals, 55 with NSCNP and 44 asymptomatic, were included in the study. Pain intensity at night, at rest, and during activity by Visual Analog Scale (VAS), neck muscle strength with Hand-Held Dynamometer, deep flexor muscle strength with Stabilizer, fear of movement by Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), neck disability in all included individuals, Neck Disability Index (NDI), dynamic balance was evaluated with Star Balance Excursion Test (SBET) and Timed Get Up and Go Test (TUG), static balance was evaluated with One-Leg Standing Test (OLST), and dual-task motor and cognitive with TUG and 10 m. In addition, neck flexor and extensor static muscular endurance were evaluated. There was no significant relationship between pain intensity and muscle strength and muscular endurance, between pain intensity and TSK, and between pain intensity and TUG values in the NSCNP group (p>0.05). OLST with VAS activity (r=0.280, p=0.041); VAS night versus with NDI (r=0.389, p=0.003); TSK with NDI (r=0.411, p=0.002); 10 m cognitive with TSK (r=0.310, p=0.023); A statistically significant correlation was found between TSK and TUG cognitive (r=0.322, p=0.018). No correlation was found between pain severity and dual task performances (p>0.05). The mean age of the individuals was 41.38±13.07 years for the NSCNP group, and 37.90±16.96 years for asymptomatic individuals.