Yüksek hassasiyetli ultra düşük güç tüketen uyandırma alıcısı tasarımı
High sensitivity ultra low power consumption wake-up receiver design
  1. Tez No: 736210
  2. Yazar: ÖMER FARUK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz sensör ağları, son yıllarda üzerinde oldukça fazla çalışma yapılan önemli bir konu haline gelmiştir. Binlerce hatta on binlerce sensör düğümünden oluşan bu ağlar çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadırlar. Sensör düğümlerinin birbirleri ile olan haberleşmesi sırasında öne çıkan en önemli sorun güç tüketimidir. Pille çalışan bu sistemler haberleşme esnasında oldukça fazla güç tüketmektedirler. Haberleşmenin olmadığı zamanlarda bu tüketimin optimize edilmesi gereklidir. Bu sorunun çözümü için öne çıkan uygulamalardan bir tanesi ise sensör düğümlerinin içerisine yerleştirilecek uyandırma alıcıları tasarlamaktır. Bu çalışmada düşük güç tüketen aynı zamanda iyi seviyede haberleşme menziline sahip bir uyandırma alıcısı tasarlanmıştır. Haberleşme menzilini arttırmak için uyandırma alıcısının ön ucu için bir düşük gürültülü kuvvetlendirici kullanılmıştır. Tasarım yapılırken Keysight ADS ve LTSPICE XVII programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks have become an important topic that has been studied extensively in recent years. These networks, consisting of thousands or even tens of thousands of sensor nodes, are used in a wide variety of application areas. During the communication of the sensor nodes with each other, the most important problem that comes to the fore is power consumption. These battery-operated systems consume a lot of power during communication. It is necessary to optimize this consumption when there is no communication. One of the prominent applications for solving this problem is to design wake-up receivers to be placed inside the sensor nodes. In this study, a wake-up receiver with low power consumption and good communication range is designed. A low noise amplifier is used for the front end of the wake up receiver to increase the communication range. Keysight ADS and LTSPICE XVII programs were used while designing.