Cürcânî'nin Şerhu'l-Mevâkıf adlı eserinde bilgi-iman ilişkisi
The relationship between knowledge and faith in Jurjânî's work titled Sharh al-Mawaqif
  1. Tez No: 736222
  2. Yazar: ALİ RIZA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada h.8/m.15 yüzyılda yaşayan, Eş'arî kelam ekolünün önemli temsilcisi Seyyid Şerif Cürcânî'nin Şerhu'l-Mevakıf adlı eserinde bilgi ile iman arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, yöntemi, kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde çalışmamızın temel kavramları olan bilgi ve iman kavramları üzerinde durulmuştur. Öncelikli olarak Cürcânî'ye gelinceye kadar kelamcılar arasında bilginin tanımı, imkânı, kaynakları ve kısımları hakkındaki görüşlere yer verilmiş, Cürcânî'nin değerlendirmeleri kaydedilmiştir. Ardından imanın tanımı ve mahiyeti konusunda Cürcânî'nin görüşleri tarihsel perspektifle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Cürcânî'nin bilgi-iman ilişkisini nasıl kurduğuna değinilmiştir. Onun istidlal yöntemleri hakkındaki genel değerlendirmeleri ile kelam ilminde daha çok kullandığı metodlara yer verilmiştir. Bu metodolojik yapı üzerinden Allah'a, ahirete ve peygambere iman esasları Cürcânî'nin zikrettiği örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır. Bütün bunlara bağlı olarak onun, iman esaslarını belli bir epistemoloji ve metodoloji üzerine inşa etmeye çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to reveal the understanding of the relationship between knowledge and faith in the work, Sharh al-Mawaqif, of al-Sayyid al-Sharif Jurjânî, who lived in the fifteenth/eighth century, as an important representative of Ash'ari theology school. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction part, the subject, purpose, method and sources of the thesis are discussed. In the first chapter, the basic concepts of our study, the terms of knowledge and faith, are emphasized. First of all, among the theologians until Jurjânî, the views about the definition of knowledge and it's possibility, sources and parts were given, and Jurjânî's evaluations on them were recorded. Then, Jurjani's views on the definition and nature of faith are comparatively discussed with a historical perspective. In the second chapter, it is mentioned how Jurjânî established the knowledge-faith relationship. His general evaluations about the methods of inference and the methods he used more in the science of kalam are given. Through this methodological structure, it has been tried to show with examples how Jurjani explained the subjects of belief in Allah, the hereafter and the prophet. Depending on all these, it was concluded that he tried to build faith on a certain epistemology and methodology.