Pediatrik hastalarda renal sintigrafi ile karşılaştırma olarak statik ve fonksiyonel MR ürografi
Static and functional MR urography as A comparison with renal scintigraphy in pediatric patients
- Tez No: 736317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: MR ürografi tetkiki üriner sistem anatomisinin değerlendirilmesinin yanında son yıllarda çekim sonrası görüntü işleme yöntemleriyle fonksiyon hesabına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada konjenital renal ve üriner malformayona sahip pediatrik yaş grubu hastalarda üriner trakt morfolojileri hastaların sistemimizde halihazırda mevcut olan MR ürografi tetkikleri üzerinden incelenerek; morfolojik parametrelerin birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildikten sonra MR ürografi tetkiki ile MAG3 böbrek sintigrafi tetkikleri fonksiyonel parametreler yönünden karşılaştırılmıştır. MATERYAL VE METOD: 1.5 Tesla MR cihazında dinamik kontrastlı MR ürografi tetkiki ile öncesinde çekilmiş MAG3 dinamik böbrek sintigrafisi elde olunmuş 90 hastada MR ürografi tetkiklerinden böbrek boyut, parenkim kalınlığı, renal pelvis AP çapı ve üreter çapları ölçülerek birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildi. Fonksiyonel değerlendirme öncesi renal agenezi ve multikistik displastik böbrek gibi her iki böbrek kıyaslaması yapılamayacak hastalar ile böbrek segmentasyonu yapılamayan toplam 14 hasta çıkarıldıktan sonra kalan 76 hastada dinamik MR ürografi fazlarından CHOP-fMRU yazılımı üzerinden volümetrik split renal fonksiyonlar, kaliseal ve renal geçiş süreleri hesaplandı. Her iki tetkik ile elde olunan split renal fonksiyonlar karşılaştırıldı. Ayrıca obstrüksiyonu göstermede MR ürografi ile elde edilen renal geçiş süresi (RTT) ile MAG3 böbrek sintigrafisi ile elde edilen radyonüklid yarılanma ömrü (T1/2) arasındaki uyum değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi ve Mann-Whitney U test kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkiler için Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların yaşları 1 ile 216 ay arasında değişmekteydi(ort. 76,82±62,59 ay). MR ürografi ve sintigrafiden elde edilen sağ ve sol böbrek split fonksiyonları istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı pozitif korelasyon göstermekte idi (r=0.93, p=0.001). Morfolojik değerlendirmede, parankim kalınlığı ile renal pelvis AP çapı arasında negatif korelasyon izlendi (p=0.001, r=-0.323). Renal geçiş süresi ile radyonüklid yarılanma ömrü arasındaki uyum değerlendirildiğinde sensitivite %65, spesifite %83, pozitif prediktif değer %90 ve negatif prediktif değer %53 olarak bulunmuştur. SONUÇ: MR ürografi incelemesi detaylı anatomik bilgi sağlaması ve dinamik kontrastlı inceleme imkânı ile altın standart olarak MAG3 böbrek sintigrafisi ile paralellik gösteren sonuçları sayesinde split renal fonksiyon değerlendirilmesinde umut vaat etmektedir. Sintigrafi tetkikleri ile kıyaslandığında yüksek anatomik detay, radyasyon maruziyetinin bulunmaması pozitif yön olarak öne çıkarken, uzun çekim süresine bağlı hareket artefaktı ve özellikle 6 yaş altı hastalarda sedasyon-anestezi gerektirmesi kullanımını sınırlayan parametrelerdir. İki tekniğin karşılaştırıldığı ve fonksiyonel MR ürografinin eş derece etkin olduğu az sayıda literatür verisi bulunmaktadır. Bu sebeple bulguların doğrulunması için daha büyük ölçekli ve daha derin araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: In addition to the evaluation of the urinary system anatomy, MR urography examination provides the opportunity to calculate the function with image postprocessing methods in recent years. In this study, the urinary tract morphologies of pediatric patients with congenital renal and urinary malformations were examined through the MR urography scan currently available in our picture archiving and communication systems. After evaluating the relationships between morphological parameters, MR urography and MAG3 scintigraphy were compared in terms of functional parameters. MATERIALS AND METHODS: Renal size, parenchymal thickness, renal pelvis AP diameter, and ureter diameters were measured in 90 patients with dynamic contrast MR urography with 1.5 Tesla MR device who had previously obtained MAG3 scintigraphy, and their relations with each other were evaluated. Volumetric split renal functions, caliceal and renal transition times were calculated from the dynamic MR urography phases via CHOP-fMRU software in the remaining 76 patients after excluding of 14 patients with renal agenesis, multicystic dysplastic kidneys and whose kidney segmentation could not be performed. Split renal functions obtained by both examinations were compared. In addition, the agreement between the renal transit time (RTT) obtained by MR urography and the radionuclide half-life (T1/2) obtained by MAG3 kidney scintigraphy in demonstrating the obstruction was evaluated. While evaluating the study data, Student-t test and Mann-Whitney U test were used in comparison of quantitative variables between two groups, as well as descriptive statistical methods. Pearson and Spearman correlation analysis were used to evaluate the relationships between quantitative variables. RESULTS: The ages of the patients participating in the study ranged from 1 to 216 months (mean 76,82±62,59 months). Right and left kidney split functions obtained from MR urography and scintigraphy showed a statistically significant positive correlation (r=0.93, p=0.001). In the morphological evaluation, a negative correlation was observed between parenchymal thickness and AP diameter of the renal pelvis (p=0.001, r=-0.323). When the concordance between renal transit time and radionuclide half-life was evaluated, the sensitivity was 65%, the specificity was 83%, the positive predictive value was 90%, and the negative predictive value was 53%. CONCLUSION: MR urography examination is promising in functional evaluation with split renal function calculation similar to MAG3 scintigraphy. Compared to scintigraphy examinations, high anatomical detail, absence of radiation exposure stand out as positive aspects, motion artifact due to long exposure time and the need for sedation especially in patients under 6 years of age, are the parameters that limit its use. There are few literature data comparing the two techniques and functional MR urography is equally effective. Therefore, larger and deeper studies are needed to confirm the findings.