Acil serviste iskemik serebrovasküler inme nedeniyle trombolitik tedavi alan ileri yaş hastaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 736322
  2. Yazar: EMRE AZAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Akut serebrovasküler iskemik inme mortalite ve morbidite açısından önemli bir hastalıktır. İleri yaş inme için önemli bir risk faktörüdür. İntravenöz trombolitik tedavi, iskemik inmede akut dönemde etkinliği kanıtlanmış bir uygulama olmasına karşın 80 yaşın üzerindeki hastalarda uygulanmasında tartışmalar olmuştur. Bu çalışmada acil servise akut iskemik inme kliniği ile başvuran ve intravenöz trombolitik tedavi uygulanan hastaların komplikasyon ve prognozlarının yaş faktörüne göre mortalite ve morbiditesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Retrospektif olan bu çalışmaya, acil servise 1 Ocak 2016 ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasında başvurup akut iskemik inme tanısı ile intravenöz trombolitik tedavi uygulanan 18 yaşından büyük 174 hasta dahil edildi. 80 yaşın altı (%70,1) ve 80 yaş ve üzeri (%29,9) olmak üzere iki grup oluşturularak risk faktörleri, klinik durum, laboratuvar bulguları, mortalite ve morbidite açısından değerlendirildi. Bulgular: 80 yaş ve üzerinde kadın hastaların oranı 80 yaş altı gruba kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute cerebrovascular ischemic stroke is an important disease in terms of mortality and morbidity. Advanced age is an important risk factor for stroke. Although intravenous thrombolytic therapy is a proven practice in the acute phase of ischemic stroke, however there has been controversy over its use in patients over 80 years of age. In this study, it was aimed to evaluate the complications and prognosis, mortality and morbidity according to age factor, of patients who applied to the emergency department with the clinic of acute ischemic stroke and were treated with intravenous thrombolytic therapy. Materials and Methods: This retrospective study included 174 patients older than 18 years of age who were admitted to the emergency department between January 1 2016 and April 30 2021, diagnosed with acute ischemic stroke and treated with intravenous thrombolytic therapy. Risk factors, clinical and laboratory findings, mortality and morbidity were evaluated by forming two groups, under 80 years old (%70.1) and over 80 years old (%29.9). Results: The proportion of female patients aged 80 and over was significantly higher than the group under 80 years of age (p=0.007).