Dynamic modeling and control of underactuated planar bipedal walking
Eksik tahrikli düzlemsel iki bacaklı yürümenin dinamik modellenmesi ve kontrolü
- Tez No: 736323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MERT ANKARALI, PROF. DR. ULUÇ SARANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma eksik tahrikli düzlemsel robotik yürümenin daha önce belirlenmiş bir yörünge etrafındaki giriş kısıtlı kontrülünün adaptif model öngürülü kontrol ile takip edilmesini incelemektedir. Çalışmadaki amacımız robotik yürüme sisteminin belirlenen yörüngeyi takip etme performasının arttırılmasını amaçlamaktadır. Bu performans artışı sağlanırken sistemin gerçekçi ve deneysel düzeneklerde tekrarlanabilir hareketler yapmasına özen gösterilmiştir. Gerekli durumlarda belirlenen yörünge etrafında küçük duruş değişikliklerine izin verilerek kontrol sırasında gerekli olan sistem girdisi miktarı azaltılmıştır. Kontrol sırasında giriş kısıtlarının göz önünde bulundurulması modelleme ve kestirim hatalarının azaltılmasına olanak sağlamış ve yörünge takibini daha verimli ve gürbüz bir hale getirmiştir. Ek olarak, bahsi geçen bu model tabanlı kontrol gövde kütlesinin arttırılması, gövdeye dışarıdan itme ve çekme gibi kuvvetlerin uygulanması, sistem girdilerinin hatalı ve gürültülü hale getirilmesi gibi çeşitli belirsizlik ve hatalar karşısında başarılı bir şekilde test edilmiştir. Gövde uzuvunun en ağır, en uzun ve eksik tahrikli olması sebebi ile genelde modelleme hataları ve belirsizlikler bu uzuvda tanımlanmıştır. Kısa ufuk gereksinimi sayesinde, bahsi geçen bu kontrolcü gerçek zamanlı olarak 1kHz frekansında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates an adaptive model predictive control method for input constrained control of underactuated bipedal walking with a predefined trajectory. Our approach aims to increase the trajectory tracking performance of the system and produce realistic and applicable responses while letting a certain amount of posture change around the predefined trajectory. To do so, we employ whole-body dynamics in our control structure, include weights for the unactuated joint inside the cost function, and define input torque constraints in the solution. Obeying input torque limits decreases modeling and estimation errors, such that trajectory tracking becomes more robust and efficient. Additionally, we test this model-based controller successfully against various disturbances such as high magnitude modeling errors in its weight, significant initial condition errors, pushing and pulling the torso aggressively throughout a step, high percentage input noises, and their combinations. These disturbances are usually introduced in the torso because it is the heaviest, the longest, and the unactuated joint. Thanks to its short-horizon requirement, the controller is suitable for implementation in real-time and in 1kHz frequency, which is usually required to control high-dimensional underactuated nonlinear hybrid systems.