Gebeliğin erken döneminde yaşanan bulantı-kusma şikâyetlerinin anksiyete ve depresif belirtiler ile ilişkisi
The relationship between nausea and vomiting in EARLY pregnancy and anxiety and depressive symptoms
- Tez No: 736342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Erken gebelikte bulantı-kusma kadının yalnızca fiziksel sağlığını olumsuz etkilememekte aynı zamanda zihinsel, psikolojik ve sosyal yaşantısını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle gebelikte bulantı-kusma anne adayı ve fetüs üzerinde istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Çalışmamızda gebeliğin erken döneminde görülen bulantı-kusma yakınmalarının gebelerde gözlenen depresif ve anksiyete belirtileri ile ilişkisi incelenerek, elde edilen veriler ışığında sağlık hizmeti sunanların sürecin yönetimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan araştırmamız, 1 Haziran 2020-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine başvuran, ilk 20 haftalık gebelik döneminde bulunan kadınlar üzerinde yüz yüze görüşme tekniği ile anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan gebelere, sosyodemografik özelliklerini sorgulayan anket formu, 7 soruluk Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB-7) testi, 9 soruluk Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) isimli depresyon ölçeği ve bulantı-kusmanın şiddetini değerlendiren PUQE (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea) testi uygulanmıştır. Anket formu ve uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler çerçevesinde, gebelerde bulantı-kusma şikâyetleri ile anksiyete ve depresif belirtiler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Veriler SPSS programı ile uygun istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 401 gebe katıldı. Katılanların yaş ortalaması 27,85±5,33 yıl, gebelik haftası ortalaması 13,07±4,94 haftadır. Bulantı-kusma şikâyeti olanların sayısı 211 (%52,6) iken, olmayanların sayısı 190 (%47,4)'dır. Bulantı-kusma şikâyeti olan kişilerin %94,3'ünde şikâyetler 5-8. haftalar arasında başlarken, sadece %0,5'inde 13-16. haftalar arasında başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Nausea-vomiting in pregnancy not only negatively affects the physical health of the woman, but also her mental, psychological and social life. For this reason, nausea-vomiting in pregnancy might have undesirable consequences for the mother and the fetus. In our study, it is aimed to contribute to the treatment of the disease in the light of the data obtained by examining the relationship between nausea-vomiting complaints in early pregnancy and depressive and anxiety symptoms observed in pregnant women. Materials and Methods: Our research was conducted on women in the first 20 weeks of pregnancy who applied to the Health Sciences University Gulhane Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between June 1, 2020 and May 31, 2021, using face-to-face interview technique and questionnaire method. The patients who met the inclusion criteria were given a questionnaire questioning their sociodemographic characteristics, a 7-question Generalized Anxiety Disorder (GAD-7) test, a 9-question Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) depression scale, and a PUQE (Pregnancy- Unique Quantification of Emesis and Nausea) test was applied. In the light of the data obtained from the questionnaire form and the applied scales, the relationship between nausea-vomiting complaints and anxiety and depressive symptoms in pregnant women was evaluated. According to the PUQE scale, 45.5% of the pregnants with mild nausea-vomiting level have mild depression, 39.7% of the pregnants with moderate nausea-vomiting level have mild depression, and 50.0% of the pregnants with severe nausea-vomiting level have severe or partial severe depression. In pursuant of the PUQE, 63.6% of pregnant women with mild nausea-vomiting level have mild anxiety, 68.8% of pregnant women with moderate nausea-vomiting level have mild anxiety, and 42.9% of pregnant women with severe nausea-vomiting level have severe anxiety. Results: 401 pregnant women participated in our study. The mean age of the participants is 27.85±5.33 years. The mean week of gestation is 13.07±4.94 weeks. While the number of patients with nausea-vomiting complaints is 211 (52.6%), the number patients without nausea-vomiting complaints is 190 (47.4%). The complaints begin between the 5th and 8th weeks of pregnancy in 94.3% of pregnant women with nausea-vomiting complaints, while the complaints begin between the 13th and 16th weeks of pregnancy only in 0.5% of them.