New type directional curves of a curve in Minkowski 3-space
3-boyutlu Minkowski uzayda bir eğrinin yeni tip doğrultu eğrileri
  1. Tez No: 736341
  2. Yazar: SHAYMAA SHIHAB AHMED AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde, 3-boyutlu Minkowski uzay E_1^3 de Frenet çatısı {T,N,B} yerine Darboux çatısı {T,ζ,η} kullanılarak yeni ilişkili eğriler, bir time-like yüzey M üzerinde bulunan normali space-like olan bir space-like α eğrisinin {ζ,η}, {T,η} ve {T,ζ} düzlemlerinde yer alan, sırasıyla, D ̅_n, D ̅_r, ve D ̅_o vektör alanlarının integral eğrileri olarak verilmiştir. α eğrisinin Darboux çatısı ve k_g, k_n, τ_g eğrilikleri ile α'nın ilişkili eğrilerinin Frenet elemanları arasındaki bazı ilişkiler elde edildi. Bu ilişkiler dikkate alınarak, ilişkili eğrilerin bir helis ve küresel bir eğri olması için gerekli ve yeterli koşullar verilmiştir. Son olarak, ilgili bazı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using the Darboux frame {T,ζ,η} instead of Frenet frame {T,N,B} in Minkowski 3-space E_1^3, the new associated curves are given as integral curves of vector fields D ̅_n, D ̅_r, and D ̅_o lying in the planes spanned by {ζ,η}, {T,η}, and {T,ζ} of the space-like curve α with space-like principal normal lying on a time-like surface M, respectively. Some relation between the Darboux frame and the curvatures k_g, k_n, τ_g of the curve α and the Frenet apparatus of the associated curves of α are obtained. Taking into consideration these relations, the necessary and sufficient conditions for the associated curves to be a helix and a spherical curve are given . Finally, some related examples are provided.