COVID-19 geçiren bireylerin COVID korkusunun; depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between the fear of covid; depression-anxiety-stress levels and psychological resilience of individuals who had covid-19
  1. Tez No: 736375
  2. Yazar: SEVDA ORBAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Çalışmamız COVID-19 geçiren bireylerin COVID korkusunun; depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin psikolojik sağlamlıkla ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel-tanımlayıcı vaka-kontrol anket çalışması olarak planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study aimed to evaluate the relationship between the fear of Covid and psychological resilience and also the relationship between depression-anxiety-stress levels and psychological resilience of individuals who had covid-19. MATERIAL and METHOD: The study was planned as a cross-sectional- descriptive, case-control survey study.