Grafen-nikel katmanlarından oluşan nano-kirişlerin titreşim analizi
Vibration analysis of nano-beams consisted of graphenenickel layers
- Tez No: 736374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN GÖKHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada grafen ve nikel katmanlarından oluşan nanokirişlerin titreşim analizleri hem sayısal olarak hem de moleküler dinamik simülasyonu yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sırasında nano ölçekli Grafen ve Ni katmanların Gr-Ni-Gr şeklinde dizilmesine tek katmanlı nanokiriş Gr-Ni-Gr-Ni-Gr şeklinde dizilmesine ise çift katmanlı nanokiriş adı verilmiştir. Grafen ve nikel katmanlarından oluşan nanokirişler yerel olmayan Euler-Bernoulli modeli kullanılarak tanımlanmıştır. Bu modelin çözümü ise diferansiyel kareleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Farklı uzunluklardaki tek ve çift katmanlı nanokirişlerin kenetlenmiş-kenetlenmiş sınır koşullarına göre titreşim analizleri yapılmıştır. Moleküler dinamik simülasyonlarında ise nanokirişler atom atom modellenmiş ve başlangıç koşullarına göre titreşime zorlanan kirişler belirli bir süre gözlemlenerek doğal frekansları ölçülmüştür. Her iki yöntem ile elde edilen sonuçların birbiri ile tutarlı olduğu görülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde hem tek katmanlı hem de çift katmanlı nanokirişler için uzunluk değerinin artışı sonucunda doğal frekans değerlerinin ve yerel olmayan parametre değerlerinin nonlineer şeklinde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration analyses of nanobeams consisting of graphene and nickel layers were investigated both numerically and by molecular dynamics simulation method. During study, the arrangement of nanoscale graphene and Ni layers in the form of Gr-Ni-Gr is called a single-layer nanobeam, and the arrangement in the form of Gr-Ni-Gr-Ni-Gr is called double-layer nanobeam. Nanobeams composed of graphene and nickel layers were described using the nonlocal Euler-Bernoulli model. The solution of this model was realized by the differential quadrature method. Vibration analyses of single and double layer nanobeams of different lengths were performed according to the clamped-clamped boundary conditions. In molecular dynamics simulations, nanobeams are modelled atom by atom and the natural frequencies of the beams, which are forced to vibrate according to the initial conditions, are observed for a certain period and their natural frequencies are measured. The results obtained by both methods were found to be consistent with each other. When the results were examined, it was seen that the natural frequency values and non-local parameter values decreased nonlinearly because of the increase in the length value for both single-layer and double-layer nanobeams.