Non-spesifik boyun ağrısında pasif eklem mobilizasyonunun eklem hareket açıklığı ve ağrı algısı üzerine akut etkisi
The acute effect of passive joint mobilization on joint movement and pain perception in non-specific neck pain
- Tez No: 736397
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı non-spesifik boyun ağrılı kadın katılımcılarda pasif eklem mobilizasyonunun ağrı şiddeti, normal eklem hareket açıklığı, basınç ağrı eşiği ve serum Nöropeptid değerleri üzerine akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya non-spesifik boyun ağrısı tanısı alan 28 kadın katılımcı ve sağlıklı 25 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Non-spesifik boyun ağrısı tanılı kadın katılımcılar mobilizasyon grubuna dahil edilmiş ve değerlendirme protokolüne ek olarak tek seans Grade III Santral Postero-Anterior (SPA) mobilizasyon 30 saniye ve 3 set olarak uygulanmıştır. Sağlıklı kadın katılımcılar kontrol grubuna dahil edilmiş ve yalnızca değerlendirme protokolü uygulanmıştır. Değerlendirme protokolü kapsamında ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS) ile, servikal eklem hareket açıklığı (EHA) Bubble İnklinometre ile, basınç ağrı eşiği Algometre ile ve serum Nöropeptid düzeyleri ELİSA testi (Nörotensin, Oreksin A) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme protokolü her iki gruba başlangıçta (T0) uygulanmış, mobilizasyon grubuna ise tedavi sonrası 5. dakika (T1) ve 2. saatte (T2) tekrarlanmıştır. Çalışmamızda mobilizasyon grubunda katılımcıların ağrı şiddetinde azalma (p0,05) ve serum Nöropeptid değerlerinde (p>0,05) anlamlı artış gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the acute effect of passive joint mobilization on pain severity, normal range of motion, pressure pain threshold and serum Neuropeptide values in female participants with non-specific neck pain. 28 female participants diagnosed with non-specific neck pain and 25 healthy female participants were included in the study. Female participants with a diagnosis of non-specific neck pain were included in the mobilization group and in addition to the assessment protocol, a single session of Grade III Central Postero-Anterior (CPA) mobilization was applied for 30 seconds and 3 sets. Healthy female participants were included in the control group and only the assessment protocol was applied. Within the scope of the evaluation protocol, pain intensity was evaluated with Visual Analog Scale (VAS), cervical joint range of motion (ROM) was evaluated with Bubble Inclinometer, pressure pain threshold (PPT) was evaluated with Algometer, and serum Neuropeptide levels were evaluated with ELISA test (Neurotensin, Orexin A). The evaluation protocol was applied to both groups at the beginning (T0), and it was repeated in the mobilization group at the 5th minute (T1) and 2nd hour (T2) after the treatment. In our study, a decrease in the pain intensity of the participants in the mobilization group (p0.05) and serum Neuropeptide values (p>0.05).