Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde Beş Büyük Faktör Kuramı ile Ortoreksiya Nervoza arasındaki ilişkinin sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi
The examination of relationship between the Big Five Factor Theory and Orthorexia Nervosa in Physical Education and Sports School students according to sociodemographic variables
  1. Tez No: 736398
  2. Yazar: GURBET ULAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde kişilik özelliklerinin, ortoreksiya nervoza düzeyi ile ilişkisini sosyodemografik değişkenler ışığında incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, lisans eğitimi devam eden yaş aralığı 18-53 olan 417 birey ile gönüllülük esasına dayalı olarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, Orto-11 Ölçeği ve Beş Faktörlü Kişilik Envanteri Türkçe Formu kullanılmıştır. Verilerde yapılan gerekli düzenlemelerin ardından sosyodemografik veriler ışığında ortorektik eğilimler ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA); daha sonra ortoreksiya nervoza düzeyini yordanması amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon modeli kurulmuştur. Analiz sonuçlarında Beş Faktörlü Kişilik Envanterinde bulunan açıklık, sorumluluk, nevrotiklik, uyumluluk ve dışadönüklük kişilik özellikleri bütün olarak ortoreksiya nervoza düzeyini yordadığı; Açıklık ve sorumluluk kişilik özelliklerinin ortoreksiya nervoza düzeyini bağımsız olarak yordadığı gözlenmiştir. Yapılan istatistiki analiz sonuçları, literatür bilgilerine dayandırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of study is to examine the relationship between personality traits and orthorexia nervosa level in Physical Education and Sports School students in the light of sociodemographic variables. The study is carried out in accordance with this purpose on a voluntary basis with 417 individuals between the ages of 18- 53 who are in bachelor. Within the scope of the research, Demographic İnformation Form, Ortho-11 Scale and Five-Factor Personality Inventory Turkish Form is used to collect the personal information of the participants. Correlation Analysis, Independent Groups t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were set after the essential adjustments are made on the data in order to examine the relationship between orthorexic tendencies and personality traits in the light of sociodemographic data, and then Multiple Linear Regression model is established to predict the level of orthorexia nervosa. As a result of the analysis, the study was observed that the personality traits of openness, conscientiousness, neuroticism, agreeableness and extraversion in the Five-Factor Personality Inventory completely predicted the level of orthorexia nervosa, and that the openness and conscientiousness personality traits independently predicted the level of orthorexia nervosa. The results of the statistical analysis were evaluated based on the articles in literature.