Sistemik immün inflamasyon indeksinin fibromiyalji ve romatoid artrit hastalarında incelenmesi ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi
Systemic immune-inflammation index in fibromyalgia and rheumatoid arthritis patients and relationship with disease activity
  1. Tez No: 736457
  2. Yazar: ÖMER FARUK MERKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç : Romatoid artrit (RA), kronik, inflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Fibromiyalji sendromunun (FMS) etyolojisi tam bilinememekle birlikte inflamatuar süreçlerin etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ), etiyolojisi inflamasyonla ilişkili olan hastalıklarda etkili prognostik faktör olduğu gösterilen bir biyobelirteçtir. Çalışmamızda Sİİ'nin FMS ve RA hastalalarındaki değişimini, sağlıklı gruba göre durumunu ve hastalık aktivitesine göre ilişkisini araştırdık. Gereç ve yöntem: Yaşları 18-65 arasında olan, 40 FMS hastası, 36 RA hastası, kontrol grubu olarak da 39 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri alındı. Hastaların ağrıları vizüel ağrı skoru (VAS) ile belirlendi. FMS hastalarında hastalık aktivitesini belirlemek için Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) dolduruldu. RA hastalarında hastalık aktivitesini belirlemek için Hastalık Aktivite Skoru (DAS28-ESR) hesaplandı. RA ve FMS grubu hastalık aktivitelerine göre gruplara ayırıldı. Tüm katılımcıların tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP) tetkikleri istendi. Tam kan sayımından platelet dağılım genişliği (PDW), eritrosit dağılım genişliği (RDW), nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ) hesaplandı. RA, FMS ve kontrol grupları arasında CRP, ESR, Sİİ, PDW, RDW, NLR, PLR değerleri karşılaştırıldı. Bu değerlerin RA grubunda DAS28-ESR ile, FMS grubunda FIQ skoru ile korelasyonu analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Rheumatoid arthritis (RA) is an chronic inflammatory rheumatic disease. Although the etiology of fibromyalgia syndrome (FMS) is not known exactly, there are studies showing that inflammatory processes are effective. The systemic immune inflammation index (SII) is a biomarker that has been shown to be an effective prognostic factor in diseases with inflammation-related etiology. In our study, we examined the change of SII in FMS and RA patients, its status compared to the healthy group, and its relationship with disease activity. Materials and methods: Ages between 18-65, 40 FMS patients, 36 RA patients, and 39 healthy individuals as the control group were included in the study. Demographic information of all participants was obtained. The pain of the patients was determined by the visual pain score (VAS). The Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) was completed to determine disease activity in FMS patients. Disease Activity Score (DAS28-ESR) was calculated to determine disease activity in RA patients. RA and FMS groups were divided into groups according to their disease activity. Blood samples were taken for complete blood count, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) tests from all participants. Platelet distribution width (PDW), red cell distribution width (RDW), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) and systemic immune inflammation index (SII) were calculated from the complete blood count. CRP, ESR, SII, PDW, RDW, NLR, PLR were compared between the patient and control groups. The correlation of these indices with DAS28-ESR in the RA group and with the FIQ score in the FMS group was analyzed.