Etlik piliç karma yemlerinde antimikrobiyal yem katkı maddesi olarak yalancı iğde yaprağının sulu ekstraktının kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the using possibilities of aqueous extract of sea buckthorn leaf as an antimicrobial feed additive in broiler diets
- Tez No: 736456
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA, PROF. DR. ALİYE ARAS PERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma; etlik piliç karma yemlerine antimikrobiyal yem katkı maddesi olarak suyla ekstrakte edilmiş yalancı iğde yaprak ekstraktının toz formunun farklı düzeylerde ilavesinin besi performansı, karkas randımanı, ince bağırsak mikroorganizma içeriği ve et kalitesi üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Toplam 600 adet erkek etlik civciv, 5 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 24 adet etlik erkek civciv bulunacak şekilde 5 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme rasyonları; kontrol (KONT): mısır-soya küspesi esaslı kontrol rasyonu ve kontrol rasyonunaYalancı İğde Yaprağı Ekstraktının (YiYE) 200, 400, 600 ve 800 mg/kg düzeylerinde ilavesiyle YİYE200, YİYE400, YİYE600 ve YİYE800 rasyonları oluşturulmuştur. Deneme rasyonları etlik piliçlerin besi sonu canlı ağırlığını önemli derecede etkilemezken; KONT, YİYE200, YİYE400, YİYE600 rasyonlarıyla besleme YİYE800 rasyonuyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin 0-6 haftalık dönemdeki canlı ağırlık artışını önemli derecede artırmıştır. Ayrıca 0-6 haftalık yaş dönemi itibariyle YİYE400 rasyonu ile besleme, KONT, YİYE200, YİYE600 ve YİYE800 nazaran etlik piliçlerin yem tüketimini önemli derecede azaltırken, YİYE200 rasyonu hariç diğer deneme rasyonlarına nazaran da etlik piliçlerin yemden yararlanma oranını önemli derecede iyileştirmiştir. YİYE400 rasyonuyla besleme sadece YİYE800 rasyonuyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin sıcak karkas randımanını önemli derecede artırırken; YİYE200 ve YİYE400 rasyonlarıyla besleme de, KONT, YİYE600 ve YİYE800 rasyonlarıyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin soğuk karkas randımanını önemli derecede artırmıştır. YİYE200, YİYE400, YİYE600 ve YİYE800 rasyonlarıyla besleme KONT rasyonuyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin 42. gündeki ileum E. koli içeriğini önemli derecede azaltırken; sadece YİYE400 rasyonuyla besleme KONT, YİYE200, YİYE600 ve YİYE800 rasyonlarıyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin 42. gündeki ileum Laktobasil içeriğini önemli derecede artırmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; YİYE200, YİYE400, YİYE600 ve YİYE800 rasyonlarıyla besleme KONT rasyonuyla beslemeye nazaran etlik piliçlerin göğüs etinin 24. saatteki pH'sını önemli derecede artırmıştır. Ayrıca YİYE400 rasyonuyla rasyonuyla besleme etlik piliçlerin göğüs etinin 7. gündeki sızma kayıplarını KONT, YİYE200, YİYE600 ve YİYE800 rasyonlarıyla beslemeye nazaran önemli derecede azaltmıştır. Sonuç itibariyle; besi performansı (canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı), sıcak ve soğuk karkas randımanı, ince bağırsağın mikroorganizma içeriği ve göğüs etinin 7. gündeki sızma kaybı açısından etlik piliç rasyonuna antimikrobiyal yem katkı maddesi olarak suyla ekstrakte edilmiş yalancı iğde yaprak ekstraktının toz formda 400 mg/kg düzeyde ilavesinin olumlu sonuç verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of supplementation of sea buckthorn leaf aqueous extract (SBLAE) as an antimicrobial feed additive to broiler diets on growth performance, carcass yield, small intestine microorganism content and meat quality. A total of 600 day-old male broiler chicks were randomly assigned to 5 treatments with 5 replicates of 24 chicks each. The experimental diets were control (CONT): corn-soybean meal based on control diet; SBLAE200, SBLAE400, SBLAE600 and SBLAE800 diets were prepared by supplementation of SBLAE at the levels of 200, 400, 600 and 800 mg/kg, respectively, to the CONT diet. The CONT, SBLAE200, SBLAE400 and SBLAE600 diets significantly increased the body weight gain of broilers at 0-6 weeks compared to feding with SBLAE800 diet, while the experimental diets did not significantly affect the final body weight of broilers. In addition, feding with SBLAE400 diet significantly decreased the feed consumption of broiler chickens at the age of 0-6 weeks compared to the CONT, SBLAE200, SBLAE600 and SBLAE800 diets, while the SBLAE400 diet significantly improved their feed conversion ratio compared to other trial diets except SBLAE200 diet. Feeding with SBLAE200 and SBLAE400 diets also significantly increased the cold carcass yield of broiler chickens compared to feding with CONT, SBLAE600 and SBLAE800 diets, while feding with SBLAE400 diet significantly increases the hot carcass yield of broiler chickens compared to feding only with SBLAE800 diet. Feeding only SBLAE400 diet significantly increased the ileum Lactobacillus content of broilers at 42 days compared to feding with CONT, SBLAE200, SBLAE600 and SBLAE800 diets while feding with SBLAE200, SBLAE400, SBLAE600 and SBLAE800 diets significantly reduced the ileum E. coli content of broilers on the 42nd day compared to the CONT diet. According to the results of the research; feding with SBLAE200, SBLAE400, SBLAE600 and SBLAE800 diets significantly increased the pH value of breast meat of broiler chickens at 24 hours compared to CONT diet. In addition, feding with SBLAE400 diet significantly reduced the drip losses of breast meat of broilers on the 7th day compared to feding with CONT, SBLAE200, SBLAE600 and SBLAE800 diets. As a result; it can be reported that the supplementation of SBLAE at the level of 400 mg/kg into the broiler diet as an antimicrobial feed additive in terms of growth performance (body weight gain, feed consumption and feed conversion ratio), hot and cold carcass yields, microorganism content of the small intestine and drip loss of breast meat on the 7th day gave the positive results.