Pyriproxyfen'in insan lenfositlerinde genotoksik etkisinin araştırılması
Investigation of the genotoxic effect of Pyriproxyfen inhuman lymphocytes
- Tez No: 736483
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada pyriproxyfen'in (PPX) in vitro insan periferal lenfositleri üzerindeki genotoksik ve sitotoksik etkisi incelenmiştir. Sağlıklı, sigara kullanmayan, genç iki erkek iki kadından alınan kan ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Genotoksik ve sitotoksik etki kromozom anormalliği ve mikronükleus yöntemleri ile çalışılmıştır. PPX ile muamele edilen insan periferal lenfositlerinde tüm konsantrasyonlarda ve muamele sürelerinde kromozom anormalliği (KA) ve anormal hücre (AH) yüzdeleri ile mikronükleus (MN) ve mikronükleuslu binükleer hücre (MNBN) frekansları gibi incelenen tüm parametrelerde istatistiksel olarak önemli artışlar kaydedilmiştir. 24 saatlik muamele süresinde MN ve MNBN frekansında görülen artışın doza bağlı olduğu belirlenmiştir. PPX, tüm doz ve sürelerde NBI'ni önemli derecede düşürmüştür. PPX ile muamele edilen hücrelerde MI de düşmüş fakat bu düşüş istatistiksel olarak önemli bulunamamıştır. Yapılan analizlerde in vitro insan periferal lenfositlerinde PPX'in genotoksik ve sitotoksik etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the genotoxic and cytotoxic effects of pyriproxyfen (PPX) were investigated in human peripheral lymphocytes in vitro. The study was carried out with blood taken from young, healthy, non-smoker, two men and two women. The chromosome abnormality and micronucleus methods were used to detect genotoxic and cytotoxic effects. Statistically significant increases were noted in all parameters studied, such as chromosomal aberration (CA) and abnormal cell (AH) percentages, and micronucleus (MN) and micronucleated binuclear cell (MNBN) frequencies in human peripheral lymphocytes treated with PPX at all concentrations and treatment times. It was determined that the increase in MN and MNBN frequencies during the treatment period was dose-related. PPX significantly decreased NBI at all doses and times. MI also decreased in cells treated with PPX, but this decrease was not statistically significant. As a result, it was determined that PPX has genotoxic and cytotoxic effects in human peripheral lymphocytes in vitro.