Gaziantep ilinde atıksularla sulanan topraklarda yetiştirilen bazı yeşil yapraklı sebzelerdeki mikro kirlilik düzeylerinin tespiti ile gıda güvenliği açısından olası risklerinin değerlendirilmesi
Determination of micro-contamination levels in some green leaf vegetables grown in wastewater irrigated soils in Gaziantep province and evaluation of their possible risks in terms of food safety
  1. Tez No: 960687
  2. Yazar: GÜLCAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, PROF. DR. ALİ COŞKUN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gaziantep ilinde atıksulara ile sulanan topraklarda ekimi yapılan yeşil yapraklı sebzelerden nane, maydanoz ve dereotu ile sulama sularının ve yetiştirildikleri toprakların ağır metal içerikleri ve pestisit kalıntı düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca, yeşil yapraklı sebzelerde tespit edilen ağır metal ve pestisit kalıntılarının insan sağlığı açısından risk indeksleri de hesaplanmıştır. Ni hariç, analiz edilen diğer ağır metallerin ortalama değerlerinin WHO/FAO tarafından önerilen maksimum izin verilen limitlerin (MPL) altında olduğu bulunmuştur. Jeoakümülasyon indeksi ve kontaminasyon faktörü en yüksek Cd'de, en düşük ise Fe'de hesaplanmıştır. Maydanozdaki ortalama As'nin MPL düzeyinde olduğu, ancak nane, maydanoz ve dereotundaki Pb içeriklerinin MPL'den yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapraklı sebzelerin günlük metal alımı (DIM), izin verilen maksimum tolere edilebilir günlük alım (PMTDI) değerlerinden düşük bulunmuştur. Ayrıca, her bir sebzenin toplam DIM'i maydanoz
Özet (Çeviri)
In Gaziantep province, green leafy vegetables such as mint, parsley and dill cultivated in soils irrigated with wastewater were determined for heavy metal contents and pesticide residue levels of irrigation waters and soils where they were grown. In addition, the risk indexes of heavy metal and pesticide residues detected in green leafy vegetables in terms of human health were calculated. Except for Ni, the average values of other heavy metals analyzed were found to be below the maximum permissible limits (MPL) recommended by WHO/FAO. The maximum geoaccumulation index and contamination factor were calculated for Cd, and the minimum for Fe. It was determined that the average As in parsley was at MPL level, but Pb contents in mint, parsley and dill were higher than MPL. Daily metal intake (DIM) of leafy vegetables was found to be lower than the maximum tolerable daily intake (PMTDI) values. In addition, total DIM of each vegetable was in a decreasing order as parsley < dill < mint. According to pesticide residue analyses, the first three pesticides found in the samples were Boscalid, Diflubenzuron, Pyrimenthanil for soil; Spirodiclofen, Pyrimentheanil, Tebulconazole for water; Spirodiclofen, Captan and THPI, Pyriproxyfen for mint; Captan and THPI, Spirodiclofen, Pyriproxsifen for parsley; Diflubenzuron, Acetamiprid, Pyrimenthanil for dill.