Elit futbolcularda kafein kullanımının çeviklik ve dayanıklılık performansına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of caffeine use on agility and endurance performance in elite football players
- Tez No: 736484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç : Bu araştırmada Kafein kullanımının performansı arttırdığı çalışmalarda gösterilmiştir ancak kullanılan kafein kahve şeklindedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı elit futbolcularda kafein kullanımının çeviklik ve dayanıklılık performansına olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem : Bu araştırmada Aydın Yıldızspor Futbol Kulübünün 10 kişiden oluşan lisanslı sporcu grubuna, Kafeinin akut etkisini ölçmek amaçlı 9 haftalık bir test uygulanmıştır. Sporculara hiçbir içecek tüketmeden, kafeinli kahve ve kafeinsiz kahve tükettikten sonraki çeviklik (T-test) ve dayanıklılık performansları (Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, it has been shown in studies that my use of caffeine increases performance, but the caffeine used is in the form of coffee. In this context, the aim of this study is to evaluate the effect of caffeine use on agility and endurance performance in elite football players. Materials and Methods: In this study, a 9-week test was applied to a group of 10 licensed athletes of Aydın Yıldızspor Football Club to measure the acute effect of caffeine. The agility (T-test) and endurance performances (Yo-Yo Intermittent Recovery Test) were measured after consuming caffeinated and decaffeinated coffee without consuming any beverage.