Cemil Süleyman Alyanakoğlu'nun hayatı, sanatı, eserleri
Cemil Süleyman Alyanakoğlu his life, art and work
  1. Tez No: 73649
  2. Yazar: OLCAY BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET“Cemil Süleyman Alyanakoğlu'nun Hayatı, Sanatı, Eserleri”konulu araştırmanın amacı Fecr-i Âti dönemi hikâye ve roman yazarlarından olan Cemil Süleyman'ı hayatı, sanatı ve eserleriyle bir bütün olarak incelemek ve tanıtmaktır. Yazı hayatına öğrencilik yıllarında hikâyeler yazarak başlayan Cemil Süleyman (1886-1940), dönemin ferdiyetçi özelliğine uygun olarak kaleme aldığı hikâye ve romanlarıyla tanınır. Cemil Süleyman'ı bütün yönleriyle ele almayı hedefleyen bu çalışma, giriş ve sonuç dışında dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde yazarın hayatı, sanatı, eserleri tanıtılmış; ikinci bölümde romanları, üçüncü bölümde hikâyeleri değerlendirilmiş; dördüncü bölümde de roman ve hikâyeleri dil ve üslûp bakımından incelenmiştir. Sonuçta ise çalışma sonunda varılan hükümler, Kaynakça' da da çalışma sırasında yararlanılan kaynaklar yer almıştır. Cemil Süleyman' m bütün yönleriyle incelenmeye çalışıldığı bu araştırmanın, edebiyat araştırmalarında yol gösterici olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this investigation with the title“Cemil Süleyman Alyanakoğlu His Life, Art and Work”is to examine and introduce Cemil Süleyman, a story writer and novelist of the Fecri Ati period entirely with his life, art and work. Cemil Süleyman (1886-1940), who began his writing craeer as a student, is well known for the individual characteristic of his stories and novels appropriate to the period. The target of this study is to deal with Cemil Süleyman in all his aspects. The study consists of four chapters, excluding the introductory and final section. In the first chapter there is given a description of the writer's life, art and work. An evaluation of his novels is given in the second chapter,an evaluation of his stories can be found in thethird chapter. The examination of the language and the style of the novels and stories is given in the fourth chapter. Finally there is an assumption and the list of the sources, which were used in Kaynakça in preparation of this study. We think, this investigation, which tried to study Cemil Süleyman in all regards, will be an useful guide for further investigations in literature.