Mülteciler ile çalışmanın travma sahasındaki uzmanlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi: İkincil Travma
Investigation of the effects of working with migrants on experts ın the trauma field : Secondary Trauma
  1. Tez No: 736516
  2. Yazar: EZGİ BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, mülteciler: göçmenler ile çalışmanın travma sahasında çalışan uzmanlar üzerindeki psikolojik etkilerini araştırmak, ikincil travmatizasyonu açıklayan olası risk faktörlerini ve koruyucu faktörleri tanımlamak hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda; mesleki becerilerin, eğitim düzeyinin, travma sahasındaki özel eğitimlerin, iş yükü, vaka yükü ve deneyim yılı üzerinden travma işine maruz kalma yoğunluğunun, tükenmişlik düzeyinin, baş etme tarzının ve uzmanın kişisel travma öyküsünün, ikincil travmayı açıklamadaki etkisi incelenmiştir. Göç İdaresi İl Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan, 36 Göç Uzmanı, 36 Polis Memuru, 36 Psikososyal meslek elemanı, 36 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ve STK larda görevli 36 saha çalışanına olmak üzere, toplam 180 kişiye, veri toplamak amacıyla Travma ve Bağlanma İnanç Ölçeği (TBİÖ), Travma Sonrası Stres Belirtileri Ölçeği (TSSBÖ), Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE) ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yaş arttıkça tükenmişlik ve ikincil travmatik stres belirtileri önemli ölçüde azalma göstermektedir. Sivil toplum kuruluşunda çalışanların tükenmişlik düzeyleri polis, memur, il göç uzmanı ve göç alanında çalışan profesyonel meslek elemanlarına göre daha fazladır. Mültecilerle çalışma durumu bireylerin sosyal hayatlarını belirli ölçüde etkilemektedir. Mültecilerle çalışmanın sosyal hayatlarına olumsuz etki ettiği katılımcıların ikincil travmatik stres düzeyleri, sosyal hayatı etkilenmeyen ve olumlu etkilenen gruplara oranla daha fazla bulunmuştur. Maslach Tükenmişlik Envanteri alt boyutları birlikte ikincil travmatik strese ilişkin toplam varyansın yaklaşık %20'sini açıklamakta olup, sadece“duygusal tükenme”alt boyutu ikincil travmatik stres üzerinde yordayıcı olarak rol oynamaktadır. Adli psikotravmatoloji ve adli psikopatoloji kapsamında yapılandırılan bu tez, hem göçün bir ikincil travma olarak değerlendirilmesine yönelik akademik araştırmalara sağlayacağı veri hem de travmatik bir olay olarak göçün negatif doğalı etkilerinin azaltılmasına yönelik geliştirilecek strateji ve önleme programlarına sağlayacağı bilimsel bilgi açısından temel bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the psychological effects of the work with refugees on the trauma field experts and to describe possible risk factors and protective factors that explain secondary traumatization. It was also purposed to investigate the effect of occupational skills, education level, special training in trauma field, intensity of trauma work, burnout level, coping style and personal trauma history of the trauma explaining secondary trauma over workload, case burden and years of experience. Trauma and Attachment Belief Scale to collect data for a total of 180 people, 36 Migration Specialists, 36 Police Officers, 36 Psychosocial Professionals, 36 Data Preparation and Control Operators and 36 field workers working in DGMMs. Post Traumatic Stress Symptoms Scale (PTSDS), Maslach Burnout Inventory (MTI) and Personal Information Form were applied. Thus, this analysis shows burnout and secondary traumatic stress symptoms decrease significantly as the age increases. The burnout levels of professionals working in non-governmental organizations are higher than police, civil servants, provincial migration experts and professional professionals working in the field of migration. Working with migrants influences the social lives of individuals to a certain extent. The secondary traumatic stress levels of the participants, whose social life was negatively affected by working with refugees, were found to be higher than the groups whose social life was not affected and positively affected. The Maslach Burnout Inventory sub-dimensions together explain about 20% of the total variance regarding secondary traumatic stress, and only the“emotional exhaustion”sub-dimension plays a role as a predictor on secondary traumatic stress. This thesis, structured within the scope of forensic psychopathology and forensic psychotraumatology, has a fundamental importance in terms of both the data it will provide to academic researches regarding the evaluation of migration as a secondary trauma, and the strategy to be developed to reduce the negative effects of migration as a traumatic event and the scientific knowledge it will provide to prevention programs.