Çayırhan Orta Anadolu Linyit İşletmelerinde çalışan işçi ailelerinde toplumsal değişme
The Social change trends in the families of those workers who are employed with the Central Anatolian Lignitel Plant in Çayırhan
  1. Tez No: 73654
  2. Yazar: ATİLLA SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ii ÖZET Araştırmanın konusu; Çayırhan'daki Orta Anadolu Linyit İşletmelerinde çalışan işçi ailelerinde toplumsal değişme eğilimlerini kapsamaktadır. Araştırma kuramsal ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Kuramsal bölümde araştırmanın konusu, amacı kul lanılan teknikler ve araştırmayı yaparken neden yapısal-işlevsel ku ramdan yola çıkıldığı anlatılmıştır. Ayrıca aile, sosyo -ekonomik yapı, sosyal değişme, eğitim kavramları açıklanmasına gidilmiş, bunları destekleyici Türkiye'de yapılan saha araştırmalarından örnekler verilmiştir. Uygulamalı bölümde ise, Çayırhan Linyit işletmelerinde çalışan işçilerden 100'üne anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü ve iki yönlü tablolar halinde sunulmuş, hipotezler test edil miştir. - Ailelerin Çayırhan'da kalış süresi arttıkça görücü usulü ile ev lilik oranı azalır. - Ailede öğrenim düzeyi yükseldikçe görücü usulü ile evlilik oranı azalır. - Kadının çalışma yaşamına katılması anlaşma yolu ile evlilik oranını arttırır. - Aile içindeki baba otoritesi, kırsal kesimde yaşayan işçi aile lerinde yüksektir.İÜ - Ailenin gelir düzeyinin yükselmesi ailede karar almayı eşitlikçi yönde etkiler. - Ailede kadın ve erkeğin öğrenim düzeyinin yüksek olması ai lede karar alma ilişkisini eşitlikçi yönde etkiler. - Gelir düzeyinin artışı, eğitim düzeyinin yükselmesine neden olur. - Çayırhan'da aile yapısı bireyci yapı (doğru kaymaktadır) özelliğini taşır. Bu değişkenler sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study covers the social change trends in the families of those workers who are employed with the Central Anatolian Lignite Plant in Çayırhan. The study comprises of two sections: theoretical and practical. The scope and purpose of, and techniques used for the study take place in the theoretical section which explains why the study was based on the structural-theoretical theory. This section however defines the concepts of family, socio-economic structure, social change and education by supporting such definitions with a number of example field researched carried out in Turkey. 100 workers in Çayırhan Lignite Plant were requested to answer a questionnaire within the framework of the practical section. The data collected were presented in one-way and two-way schedules with any hypotheses tested. - The longer the families stay in Çayırhan, the rate of accomplished marriages becomes lower. - The higher the educational level in families, the rate of accomplished marriages is lower. - The women's employment has an effect to increase the rate of compromise marriages. - The paternal authority is relatively higher in the worker families living in the rural areas.- An increased income level comes with the equity in the decision-making mechanism within the family. - A high educational level of man and woman in the family has an equalising effect on the family decision-making mechanism. - An increased income level results in a higher educational level. - The family structure in Çayırhan is (inclined to be) characterised with individualism. The above variables are evaluated in the section of conclusion.