Salâhuddîn el-Alâî'nin usûl anlayışı (el-Mecmûʻu'l-Müzheb fî Kavâidi'l-Mezheb özelinde)
الِإمَامُ صَلاحُ الدِّينِ العَلائيُّ وآراؤُهُ الأُصوليّةُ في كتابه المجْمُوعُ المُذْهَبُ في قَواعِدِ المَذْهَبِ / Salah al-Din al-'Ala'i's judegment of fundamentalist (In his book of al-Mecmu'u'l-Muzheb fi Kavaidi'l Mazhab)
- Tez No: 736540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Muhaddis, usûlcü Salâhuddîn el-Alâ'î, hicri sekizinci yüzyılın âlimlerinden biri olup usûl ile füruu, menkul ile maʻkûlu cemetmiştir. Hadis ilmindeki büyük çabaları hem önceki hem de sonrakilerin dikkatini çekmiş, ancak fıkıh usûlü ile ilgili görüşleri üzerinde gerekli araştırma ve inceleme yapılmamıştır. el-Mecmûʻu'l-müzheb fî kavâʻidi'l-mezheb adlı kıymetli çalışması, eser ile nazarı birleştirmenin ehemmiyetine şahitlik etmekte, Alâ'î'nin kaide ve fürû açısından fıkıh ilminin derinliklerine dalacak üstün ilmi gücünü ortaya koymaktadır. Alâ'î'nin usûlî görüş ve tercihlerini ortaya koymayı hedefleyen bu çalışma; bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş iki kısımdan oluşmakta; birinci kısımda araştırmanın problemi, amaçları, önemi, yöntemi ve konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar yer almaktadır. İkinci kısımda ise Alâ'î'nin hayatı ve ilmî kişiliği ile el-Mecmûʻu'l-müzheb fî kavâʻidi'l-mezheb adlı eseri hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölüm, Alâ'î'nin şer'î hüküm ve şerʻî delil konularına ilişkin usûlî görüşlerine tahsis edilmiştir. İkinci bölümde lafızların delâleti, müellifin içtihat, taklît, tearuz, tercih ve nesih ile ilgili usûlî görüşleri ele alınmaktadır. Sonuçta ise araştırma neticesinde elde edilen önemli veriler belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The scholar of Hadith and the Islamic jurisprudent Salāhuddīn Khalil Alā'ī is one of eighth century AH. Scientists who combined between origins and consideration, the reported and the reasonable. His great efforts in the science of Hadith have attracted the consideration of the predecessors and the successors. However, his views in jurisprudence weren't given the authentic studying and research. His precious book (al-Mecmūʻu'l-muzheb fī kavāidi'l-madhab) came as a witness upon the importance of coupling the point of view with the origins. Throughout that book, The Imām Alā'ī's superior scientific ability to dive into the depths of Islamic jurisprudence's basics and branches. Therefore, this thesis is to extract his views and juristic choices. The content of this thesis is the following; An introductory, two chapters and a conclusion, in addition to appendices. As for the introduction, it is divided into two parts; the first part contained the problematic issue of the research, its main objectives, importance, methodology and the previous studies. The second part contained acknowledgement of the Imām Alā'ī, his life, scientific personality, and his book (al-Mecmūʻu'l-muzheb fī kavā'idi'l-madhab). The first chapter is to state Imām Alā'ī's juristic views relating to Islamic juridical rules and juridical evidences. The second chapter deals with his opinions and juristic choices regarding the semantics of words, diligence, tradition, and his most important views about contrariness, preponderance of evidences and abolishment. The conclusion is to reveal the most important results.