COVİD-19 pandemisinin acil servise başvuran adli vakalar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the COVİD-19 pandemic on forensic case applying to emergency department
- Tez No: 736542
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: COVID 19 pandemisi sosyal, ekonomik ve en çok da sağlık açısından tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Pandemi koşulları, toplumun sağlık hizmetlerine erişim arayışında ve sağlık yöneticilerinin ve profesyonellerin sağlık hizmetlerinin dağılımına yönelik davranışlarında değişikliklere yol açmıştır. Bu çalışmada, covid19 salgınının adli vakaların başvuru sıklığı, aylara göre dağılımı, demografik özellikleri, başvuru şekli, başvuru zamanı, acil serviste kalış süresi ve sonuç üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 09.04.2021 tarihli ve 72233 sayılı onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma, 11.03.2019-10.03.2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran adli vakaların kayıtlarının retrosepektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik verileri, acil servise başvuru şikayetleri, acil serviste kalış süreleri ve sonuçları kaydedildikten sonra pandemi öncesi ve pandemi dönemindeki gruplar karşılaştırıldı. Bulgular: Pandemi sırasında adli vakalar arasında kadın oranı, pandemi öncesi döneme göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterdi (%31,2-%25,2.
Özet (Çeviri)
Introduction The COVID 19 pandemic has affected the whole world socially, economically and most of all in terms of health. The pandemic conditions have led to changes the society in the search for access to health care and in the behavior of health managers and professionals in terms of distribution of health care. In this study we investigated the effect of the pandemic on the distribution and endpoints of forensic cases admitted to the emergency department. Methods and Materials After university ethics committee approval we screened the forensic cases who admitted to the emergency department with the exception of non-traumatic juvenile forensic cases in between March 2019 and March 2021, with reference to March 2020, which the World Health Organization declared COVID-19 as pandemic. Demographic data of the patients, complaints of admission to the emergency room, duration of stay in the emergency room and outcome were recorded, and the groups before and during the pandemic were compared. Results The rate of women among forensic cases during the pandemic showed a statistically significant decrease compared to the pre-pandemic period (%31,2-%25,2.