Boşanmada manevi tazminat
Non pecuniary damages in divorce law
  1. Tez No: 736543
  2. Yazar: ZEYNEP ERTEN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Aile, modern hayat tarzının ve gelişen teknolojinin en çok etkilediği toplumsal kurumlardan biridir. Günümüzde ailenin kurulması, devamının sağlanması ve sonlandırılmasına ilişkin görüşler geçmişe göre oldukça farklı hale gelmiştir. Bu durumu ülkemizdeki ve dünyadaki boşanma istatistikleri de kanıtlamaktadır. Boşanma, tarafların statülerini değiştirmekte ve birçok mali sonuca yol açmaktadır. Bu mali sonuçlarından biri de manevi tazminattır. Bu nedenle bu çalışmada boşanmada manevi tazminat konusu ele alınmıştır. Çalışmada manevi tazminat kavramı, boşanmada manevi tazminatın hukuki niteliği ve genel şartları, kişilik hakkı kavramı, kişilik hakkına saldırı, saldırı sonucunda zarar meydana gelmiş olması ve davalı eşin kusurlu olması konuları incelenmiştir. Daha sonra özel ve genel boşanma sebeplerine göre manevi tazminat kavramı ve bu tazminata hükmedilmesinin şartları incelenmiştir. Ayrıca çalışmada manevi tazminat miktarının tespiti, bu tazminatın ödenmesi, manevi tazminat davasının türü, tarafları, görevli mahkeme gibi esas ve usule ilişkin konular irdelenmiştir. Bununla birlikte, manevi tazminatın mirasçılara geçmesi, haczi ve zamanaşımı konularına da yer verilmiş, tüm bu konular doktrin görüşleri ve güncel Yargıtay kararları çerçevesinde ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The family is one of the social institutions most affected by the modern lifestyle and developing technology. Today, views on the establishment, continuation and termination of the family have become quite different than in the past. Divorce statistics in our country and in the world also prove this situation. Divorce changes the status of the parties and leads to many financial consequences. One of these financial consequences is non-pecuniary damage. For this reason, in this study, the issue of non-pecuniary compensation in divorce is discussed. In the study, the concept of non-pecuniary damage, the legal nature and general conditions of non-pecuniary damage in divorce, the concept of personal rights, the attack on personal rights, the damage caused by the attack and the fault of the defendant spouse were examined. Then, the concept of non-pecuniary damage and the conditions of awarding this compensation according to the specific and general reasons for divorce were examined. In addition, in the study, fundamental and procedural issues such as the determination of the amount of non-pecuniary damage, the payment of this compensation, the type of non-pecuniary damage lawsuit, the parties, the court in charge were examined. In addition, the transfer of non-pecuniary damages to heirs, seizure and statute of limitations are also included, and all these issues are discussed in detail within the framework of doctrinal views and current Cassation Court decisions.