Dudak damak yarıklı çocukları olan ebeveynlerin, çocuklarının ağız diş sağlığı ve beslenme alışkanlığına dair bilgi düzeylerinin, davranış ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, behavior and habits of parents with children with cleft lip and palate on oral and dental HEALTH and habits of their children
  1. Tez No: 736559
  2. Yazar: DİLAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DİLEK TURGUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dudak damak yarıkları (DDY), baş boyun bölgesinde en sık görülen konjenital anomalidir. Bu çalışmanın amacı, DDY'li çocukların ebeveynlerinin çocuklarının ağız diş sağlığı ve beslenme alışkanlıklarını etkileyebilecek bilgi düzeylerinin, davranış ve alışkanlıklarının değerlendirilmesidir. Çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda takip edilmekte olan 0-18 yaş aralığındaki 343 DDY'li hastanın ebeveynlerine 52 soruluk bir online anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cleft lip and palate (CLP) is the most commonly encountered congenital anomaly in the head and neck region. The aim of this study is to evaluate knowledge, behavior, and habits of the CLP children's parents in regard to oral health and nutritional habits of their children. An online questionnaire with 52 questions was administered to the parents of 343 patients with CLP aged 0–18 who had been on regular follow up by Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Plastic Reconstructive and Esthetic Surgery.