İleri analiz yöntemleri kullanılarak farklı bölgelerden örneklenen çamur karidesinin (Upogebia pusilla) karakterizasyonu
Characterization of mud shrimp (Upogebia pusilla) sampled from different regions using advanced analysis methods
- Tez No: 736586
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 2021 yılında Şubat-Temmuz aylarında İzmir Körfezi Kırdeniz mevkii olarak bilinen bölgeden (ST) ve Aliağa Şakran (AŞ) sahilinden canlı olarak örneklenen çamur karideslerinin kurutulup, kuru madde miktarları üzerinden ileri analiz yöntemleri kullanılarak 2 bölge arasında farklılık olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yaklaşık 100 mikron boyutunda toz haline getirilmiş örnekler ileri analiz yöntemlerine tabi tutulmuştur. Kuru madde üzerinden ileri analiz yöntemlerine tabi tutulan örnekler arasında farklılık olup olmadığı irdelenmiştir. İleri analiz yöntemlerinden Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Endüktif Ortak Plazma Kütle Spektrofotometrisi (ICP-MS), Frouer Dönüşüm Kızılötesi (FTIR) ve Elementel Analiz cihazlarında analizlere tabi tutulmuşlardır. Bunun yanı sıra çamur karidesi örneklerinin protein, yağ, kül ve kuru madde miktarları klasik yöntemlerle bölgesel ve dönemsel belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine whether there is a difference between the two regions by using advanced analysis methods on the amount of dry matter by drying the mud shrimps that were sampled live from the region known as the Kırdeniz region of the Izmir Bay (ST) and the coast of Aliağa Şakran (AŞ) in February-July 2021. has been made. Powdered samples of approximately 100 microns were subjected to advanced analysis methods. It was examined whether there was a difference between the samples subjected to advanced analysis methods on dry matter. They were analyzed using Scanning Electron Microscope (SEM), Inductive Common Plasma Mass Spectrophotometry (ICP-MS), Frouer Transformation Infrared (FTIR) and Elemental Analysis devices, which are advanced analysis methods. In addition, the protein, fat, ash and dry matter amounts of the monkey samples were determined by classical methods locally and periodically.