Fare sperminin dondurulabilirliği üzerine standart raffinoz + yağsız süt tozu sulandırıcısına eklenen düşük dozda dimetil sülfoksitin etkisi
Effect of LOW-DOSE dimethyl sulfoxide added to standard raffinose + skimmed milk powder extender on cryopreservation of mouse sperm
  1. Tez No: 736611
  2. Yazar: MEHMET ALİ ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sunulan çalışma, fare sperminin başarılı olarak dondurulabilmesi için standart raffinoz + yağsız süt tozu sulandırıcısına eklenen düşük dozda dimetil sülfoksit (DMSO) oranlarının çözüm sonrası sperm kalite parametreleri üzerine etkilerini ortaya koymak için dizayn edilmiştir. Araştırma 12-24 haftalık yaşta 40 adet CD-1 ırkı erkek fareler üzerinde yürütülmüştür. Farelerden cerrahi yöntem ile diseke edilerek elde edilen cauda epididimislerdeki spermatozoonlar kullanılmıştır. Çalışmada %18 rafinoz + %3 yağsız süt tozu içeren standart sperm sulandırıcısına 0.25M, 0.5M, 1M ve 1.5 Molar oranlarında ayrı ayrı DMSO eklenmiştir. DMSO ilavesiz %18 Rafinoz + %3 yağsız süt tozu kombinasyonu kontrol olarak tutulmuştur. Dondurma işlemi sıvı azot kullanılarak 0.25ml'lik payetlerde yapılmış ve ardından çözdürme işlemi ise 37 o C'lik su banyosunda 30 saniyede gerçekleştirilmiştir. Çözüm sonrası sperm örenklerinin motilite, ölü-canlı, akrozom, membran bütünlüğü (HOST: Hiper ozmotik şişme testi) ve HTF (Human Tubal Fluid) içerisinde 4 saat süresince motilite dayanıklılık testleri yapılmıştır. Dondurup çözdürme sonrası gruplar arası değerlendirmede en yüksek motilite değerleri %40.0±2.88 ile 0.5 M DMSO gurubunda bulunmuştur. Motilite açısından Kontrol, 0.25 M ve 0.5 M DMSO grupları arasında önemli istatistiki bir fark bulunmazken (p>0.05), bu guruplar ile 1 M ve 1.5 M DMSO grupları arasında önemli farklar bulunmuştur (p0.05). Çalışmada dondurma ve çözdürme sonrası bir'er saatlik zaman aralığında gerçekleştirilen motilite dayanıklılık (longevity) testin 'de 3.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to reveal the effects of low dose dimethyl sulfoxide (DMSO) ratios added to standard raffinose + skimmed milk powder extender on post-thaw sperm quality parameters for successful freezing of mouse sperm. The study was carried out on 40 male CD-1 mice aged 12-24 weeks. Sperm from cauda epididymis obtained by surgical dissection from mice were used. In the study, DMSO was added separately at 0.25M, 0.5M, 0.1M and 1.5 Molar ratios to the standard sperm extender containing 18% raffinose + 3% skimmed milk powder. The combination of 18% Raffinose + 3% skimmed milk powder without DMSO was kept as a control. The freezing process was carried out in 0.25 ml straws using liquid nitrogen, and then the thawing process was carried out in 30 seconds in a 37 oC water bath. Motility, dead-live spermatozoon rate, acrosome and membrane integrity (HOST: Hyperosmotic swelling test) of sperm samples after thawing were performed in HTF (Human Tubal Fluid) for 4 hours. In the evaluation between groups after freezing - thawing, the highest motility values were found in the 0.5 M DMSO group with 40.0±2.88%.