Grafik tasarım ve multimedya
Graphic design usage in multimedia
- Tez No: 73663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
11 ÖZET Büyük bir hızla gelişen teknoloji her gün yeni bir imkanı insanlığın hizmetine sunmaktadır. Hayatın akışını kolaylaştıracak, pratik ve ekonomik bir çok ürün piyasaya çıkarken, aynı zamanda bu güne kadar birbirinden kopuk süregelen çok sayıda alanın da eşgüdümlü çalışmasını sağlamıştır. İkibinli yıllara hazırlandığımız şu günlerde, büyük bir hızla gelişen bilgisayar donanım ve yazılım ürünleri, bugüne kadar alışılagelen bir çok rutin ve standardın da yeniden gözden geçirilmesini gerektirmiştir. Fotoğraf, bilgisayar grafiği, video, metin, müzik, ses gibi çok sayıda iletişim, eğitim, sanat ve eğlence aracını tek bir platformda birleştirebilen bilgisayar destekli multimedya, aynı anda birden fazla duyu organına seslenebilen, hızlı, akıcı ve kalıcı bir sunum ortamıdır. Para çekmekte kullanılan bankamatiklerden telefonla uyandırma servisine, internetten video oyunlarına ve teletextli televizyon sistemlerine kadar yaşamın her alanında sık sık karşılaşılan multimedya, bir çok alanda insanların işlerini kolaylaştıracak hizmetler ortaya koymaktadır. Bu tez; multimedya eserlerinin kullanım alanlarını ve bu alanlara getirdiği yenilikleri incelerken multimedya ile başka neler yapılabileceği konusunda ufukları genişletmek ve multimedyanın grafik tasarım ile olan ilişkisini ortaya koymak üzere hazırlanmıştır. Ayrıca, gerekli donanım tipleri incelenmiş ve bu donanımları seçerken ve kullanırken dikkat edilecek hususlar ayrıntılandırılmıştır. Aynı şekilde yazılım çeşitlerinin özellikleri, seçimi ve kullanımı sırasında özen gösterilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar bağlamında, ekran tasarımlarında dikkate alınması gereken estetik ve ergonomik faktörler incelenmiştir. Tüm bunlarIll genel bir bakış açısı ile ele alınırken; multimedya eserleri üretmek için hazırlanan bir grafik tasarımcı için gerekli ayrıntılara girilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The rapidly growing technology gives more opportunities to human beings every day. While more pactical and economical products are produced to make life easier, the technology makes separet fields work synchronous. The quickly developing computer hardware and softwares make it necessary to check regular works and standards. Since it affects more than one sensory organ, the computer aided multimedya, provides fast, fluent and permanent media by means of combining many communication, education, art and entertainment means like photography, computer graphics, video, text, music and sound. The multimedia encountared very often on our daily life provides many facilities in many fields like ATM, wake-up calls, internet, video games, teletext tv. This thesis; while studying areas of multimedia use and its novelties, also searches for what else could be done using multimedia and the relation ship between multimedia and graphic-design. Besides necessary hardware-types were examined and the points that should be concerned while choosing and using these hardwares are classified. Similarly, features of software-types and the points while using and choosing that need special care are noted. With these studies, esthetic and ergonomic factors that should be concerned in screen-design are noted. All these were handled with a general overview and features necessary to prepare a graphic-design to produce multimedia works are mentioned.