An Evaluation of Brian Friel's 'Philadelphia Here I Come', 'The Freedom of the City', 'Faith Healer' and 'Translations'
Brian Friel'in 'Ver Elini Yeni Dünya', 'Şehrin Özgürlüğü', 'Şifacı' ve 'Çeviriler' adlı oyunlarının bir değerlendirilmesi
  1. Tez No: 73664
  2. Yazar: ŞEBNEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Kuzey İrlanda Protestan-Katolik, İttifakçı-Milliyetçi toplulukları bünyesinde barındıran bir ülkedir. Bu topluluklar arasındaki ilişkiler çatışma ve iki toplumun ve kültürün birbirine üstün gelme çabası şeklinde görülür. Kuzey İrlanda'nın azınlık Katolik toplumu içinde doğup büyümüş biri olarak Brian Friel da (1929- ) ülkesinin sorunlu sosyo-politik tarihinden payını düşeni almıştır. Kelt dilinde“Bernard”olan ismi“Brian”olarak İngilizceleştirilmiştir; Kelt dili konuşan bir aileden gelmesine rağmen Friel İngilizce yazmıştır: yaşadığı Londonderry şehrini Milliyetçiler“Derry”olarak adlandırırken İttifakçılar“Londonderry”diye adlandırmaktadır; ve İrlanda'nın önemli eyaletlerinden biri olan Ulster 1921 yılında Birleşik Krallık ve Bağımsız İrlanda Cumhuriyeti arasında ikiye bölünmüştür. Böylesi bir geçmişin Brian Friel'ın sahne için yazdığı oyunlarındaki yansımasına gelince, yazar eserlerinde seyircisinin Kuzey İrlanda sosyo-politik gerçeğini daha derinlemesine kavramasını sağlamakla birlikte yine de açıktan açığa politik olmaktan kaçınır. Birbiriyle bağlantılı birçok düşünceyi içeren karmaşık oyunları genel ve özel, bir başka deyişle sosyo-politik boyut ile insan boyutunu yanyana işler. Friel meslek hayatının ilk yıllarında korku verecek şekilde çökmekte olan ve eski inanç, değer ve yerleşik hayat tarzlarının geçerliliğini yitirmesine yol açan bireysel görüş ile sosyo-politik gerçek arasındaki sorunlu ilişkiyi ele alır. En başarılı eserlerinden biri olan Philadelphia, Here I Come! (1964) (Ver Elini Yeni Dünya!) adlı oyununda Friel hem göç, toprak ve aşk gibi İrlanda'ya özgü konulan işler hem de Gar O'Donnell adındaki gencin yabancılaşmış bilincine ağırlıklı olarak odaklanarak, karakteri iki aktörün canlandırabileceği şekilde Genel ve Özel diye ikiye ayırır. Ocak 1972'de Londonderry şehrinde İngiliz askerlerin bir vatandaşlık haklan yürüyüşü sırasında onüç sivili vurmaları ve ardından da Widgery raporuyla aklanmaları üzerine Friel'ın vurguladığı alan değişir. Kötüleşen politik duruma karşı duyduğu öfkeyle yazdığı The Freedom of the City (1973) (Şehrin Özgürlüğü) adlı oyundaIll yazarın milliyetçi yönü ağır basar. Oyun üç Londonderry' li göstericinin hem bireysel dürtülerine hem de yetkililer tarafından öldürülmelerine kadar giden facia derecesindeki anlamsız olaylara ışık tutar. 70 'li yılların sonuna doğru yazdığı, alternatif tıpla uğraşan bir karakterin hayatım ve ölümünü anlatırken birbirini çürüten dört monologdan oluşan Faith Healer (1979) (Şif acı) adlı oyununda Friel milliyetçi temalar yerine dil öğesi üzerinde durur. Yazarın uluslararası düzeyde en çok sahnelenen oyunlarından olan Translations (1980) (Çeviriler) ise sömürge durumundaki bunalıma düşmüş bir topluluğu ve dağılmak üzere olan yerli kültürü incelemek için dil ve kimlik kavramlarıyla doğrudan doğruya ilişkili olan eğitim ve haritacılık konularım kullanır. Temalar açısından bakıldığında, Friel 'm oyunlarının sadece İrlanda'daki olayları ve sorardan aktarmakla kalmayıp, zamanla sınırlanamaz insan olaylarım, insanın bütünlük kazanmak, aşk ve bağımsızlığa duyduğu özlemi anlattığı söylenebilir. Brian Friel oyunlarında teknik üzerinde de aynı derecede titizlikle durur. Translations dışındaki oyunları yazarın çarpıcı tekniği açısından önemlidir. Friel Philadelphia, Here I Come /' 'da öteki ben, karakterin zihinsel etkinliğini ve geriye dönüşleri sahnede canlandırmak gibi dışavurumcu yöntemler, bölümlere ayrılmış kuruluş yapısı, esnek bir biçimde yararlanılan set ve özel müzik efektleri kullanır. The Freedom of the CzYy'de aynı olayı dört farklı görüş açısından verir ve zaman sürekliliğini bozmak, seyirci içine giren sahne tipini kullanmak gibi post-modern özellikler ile rol içinde rol yapma, müzik ve dans gibi post-modern tiyatronun temelinde bulunan törensel özellikleri kullanır. Faith Healer'da. da müzik ve müziksel dili stilize bir şekilde verir ve benzetmeci tiyatro, sebep-sonuç çerçevesinde kronolojik anlatım ve söylemler arasındaki hiyerarşi gibi geleneksel tiyatro kalıplarını yıkan metatiyatro özellikleri kullanır. Genel olarak, oyunlarının milliyetçi İrlanda ideolojisine uygun düşen bu yanı olsa da Brian Friel'ı tümüyle politik bir tiyatro yazan olarak nitelendirmek doğru değildir. Oyunlarında İrlanda geneli çerçevesinde kişilerin sorunları da incelenir ve oyunların teknik özellikleri en az içerikleri kadar dikkate değerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Northern Ireland is a country paralysed by sectarian and political conflicts involving the Protestants versus the Catholics and the Unionists versus the Nationalists. The relationship between these communities is characterised by friction and a struggle to superimpose one cultural order over the other. Born into and having grown up in the minority Catholic community in Northern Ireland, Brian Friel (1929- ) took his share of this problematic social and political history. His Gaelic name“Bernard”was Anglicised into Brian; although he descends from a Gaelic-speaking family, he works through English; Londonderry which he inhabits is called“Deny”by the Nationalists while for the Unionists it is“Londonderry;”and Ulster which is one of the historical provinces of Ireland was divided between the Irish Free State and the United Kingdom in 1921. As for the reflection of this background on Brian Friel' s stage plays, while his drama makes his audience attain a deeper understanding of the Irish socio political reality Friel abstains from overtly political concerns. His complex plays which consist of several closely connected ideas juxtapose the public and the private or the socio-political with the human dimension. Early in his career, he explores the problematic relationship between the individual vision and socio political reality which is alarmingly crumbling with the result that old beliefs, old values and settled lifestyles are no longer viable. In Philadelphia, Here I Come! (1964), one of Friel' s best and most enduring plays, the playwright addresses familiar Irish topics like emigration, the land, or a love-match, and focuses on the alienated consciousness of a young man, Gar O'Donnell, which he relates by dividing him into two, Private and Public to be played by two actors. Brian Friel' s emphasis changes direction when in January 1972 British paramilitaries shot thirteen civilians on a civil rights march in Londonderry, and then were exonerated by the Widgery report. Being outraged by the worsening political situation in Northern Ireland, Friel wrote The Freedom of the City (1973) which has a powerfully nationalistic concern. The play highlights the tragically absurdevents which lead to the killing by the authorities of three Londonderry demonstrators whose individual motives are underlined. In Faith Healer (1979) which comprises of four contradictory monologues describing the life and death of a faith healer Friel's emphasis shifts from facts to language. The last play examined in this study, Translations (1980), one of Friel's best and most internationally performed plays, presents interrelated issues of education and cartography, which relate specifically to language and identity in a colonial situation, to examine a community in crisis and a native culture on the verge of dissolution. So thematically, it might be suggested that Friel's plays tell not only the story of Ireland and her problems but also the timeless story of individual human beings, their longing for completion, love and freedom. Brian Friel appears equally meticulous about the technique. With the exception of the unadventurous Translations, his plays are significant in terms of the playwright's challenging technique. In Philadelphia, Here I Come! he uses the device of alter ego, expressionistic methods like performing the mental activity of the character and flashbacks, an episodic structure, flexible set and special music effects. In The Freedom of the City he chooses to narrate the same event from three different perspectives, and employs post-modern features such as the broken time-continuum, the apron stage, and post-modern ritualistic drama characteristics like play-acting, music and dance. In Faith Healer he once again uses theatrical sign systems like music and musical language in a most stylised way, and metadramatic devices which abolish the forms of conventional drama, that is illusion and narrative leading to closure and a hierarchy among discourses. On the whole, although Brian Friel's plays have a political content, and thus appeal to the Irish nationalist ideology, it is hard to label him as a political dramatist; he adds a private dimension to the public, and the high technical quality of his plays attracts attention, too.