Türkiye'de engelli bireyler üzerine yapılan rekreasyon konulu bilimsel çalışmalara yönelik bir içerik analizi (2001-2020)
A content analysis of scientific studies on recreation on disabled individuals in Turkey (2001-2020)
- Tez No: 736679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Türkiye'de rekreasyon alanında engelli gruplar üzerine yapılan bilimsel çalışmaların analiz edilmesi ve analiz sonucunda hangi alanlarda eksikliğin olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'de 25 ilde yapılmış toplamda 83 akademik çalışma (15 doktora tezi, 48 yüksek lisans tezi ve 20 makale) incelenmiştir. İncelenen çalışmaların 41'i nicel, 37'si nitel ve 5'i karma desen çalışmalarıdır. Yapılan incelemede, 2003 öncesi herhangi bir çalışmanın olmadığı ve çalışmaların büyük bir bölümünün (%77,14) 2010 ve sonraki yıllarda yapıldığı tespit edilmiştir. İncelenen çalışmalarda örneklem büyüklüğü ise ağırlıklı olarak 40 ve altı (%66,25) katılımcının olduğu saptanmıştır. Yapılan incelemede yazar sayısına göre dağılımı incelendiğinde ağırlıklı olarak (%83,14) bir yazarlı olduğu tespit edilmiştir. İncelenen çalışmalar sonucunda genel olarak engelli bireylere yönelik yapılan rekreatif ve sportif etkinlikler engelli bireylerin başta sağlık problemlerini azaltmada, kendini zinde hissetmede ve en önemli olgu olarak yaşam kalitelerini arttırmada pozitif yönlü katkı sağladığı görülmektedir. Araştırmanın sonucunda; yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunun son yıllarda olduğu, en fazla tek yazarlı çalışmalar ve yüksek lisans tezi olduğu, nicel ve nitel yöntemin dengeli sayıda olmasının yanında karma yöntemin çok az kullanıldığı, yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunun Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı'nda yapıldığı ve zihinsel engelliler üzerine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to analyze the scientific studies on disabled groups in the field of recreation in Turkey and to determine in which areas there are deficiencies as a result of the analysis. Source scanning method was used in the research. A total of 83 academic studies (15 doctoral dissertations, 48 master's theses and 20 articles) conducted in 25 provinces in Turkey were examined. 41 of the examined studies are quantitative, 37 qualitative and 5 mixed design studies. In the examination, it was determined that there was no study before 2003 and that most of the studies (77,14%) were carried out in 2010 and later years. The sample size of the studies examined was predominantly 40 and below (66.25%) participants. When the distribution according to the number of authors is examined, it has been determined that there is predominantly (83.14%) one author. As a result of the studies examined, it is seen that the recreational and sportive activities made for disabled individuals in general contribute positively to reducing the health problems of the disabled individuals, making them feel fit and increasing their quality of life as the most important phenomenon. As a result of the research; Most of the studies are in recent years, mostly single-authored studies and master's thesis, quantitative and qualitative methods are balanced in number, mixed method is used very little, most of the studies are done in the Department of Physical Education and Sports, and people with mental disabilities are mentally handicapped. Was found on.