1980 sonrası Türk resim sanatında kadın sanatçıların yapıtları ve öznellik
Painting of women artists and subjectivity in Turkish painting after 1980
- Tez No: 736678
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı 1980 sonrası Türk Resim Sanatında yer alan kadın sanatçıların eserlerinde öznellik kavramının bulgularını aramak ve eserler üzerinden öznellik kavramını açıklamaktır. Bu amaçla düşünce tarihinde öznellik kavramını ele alan belli başlı kuramsal yaklaşımların tarihsel izi sürülmüş; öznellik, kendilik, öznel deneyim, kendilik deneyimi ve nesnellik kavramları araştırılmıştır. Yanı sıra bu kavramların sanat olgusuyla ilişkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Antik Yunan, Ortaçağ, Aydınlanma ve Modernizmle birlikte özne, öznellik, öznel deneyim ve kendilik kavramlarının yarattığı tartışmalar incelenmiştir. Ayrıca öznellik ve öznel deneyim bağlamında resim sanatı, sözü edilen kavram ve kuramsal yaklaşımlarla ilişkilendirilmiştir. Bu tezde nitel araştırma yöntemi kullanılarak veriler toplanmış, kaynak analizleri yapılmış ve sanat eserleri incelenmiştir. Tezde yer alan eserler betimsel analiz yöntemine göre yorumlanmış ve kavramsal ilişkiler kurulmuştur. Bunun yanında Türk Resim Sanatında öznellik kavramı analiz edilmiş daha sonra sanatçılar ve eserleri öznellik bağlamında değerlendirilmiştir. Tez kapsamında Tomur Atagök, Neşe Erdok, Nur Koçak, Berna Türemen, İpek Duben, Gülsün Karamustafa, Azade Köker, Fatma Tülin Öztürk, Selma Gürbüz, Didem Ünlü olmak üzere on kadın sanatçı ve 1980 sonrasında ürettikleri eserlere yer verilmiştir. Sözü edilen sanatçıların eserlerinde öznellik ve öznel deneyim kavramlarının varlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the concept of subjectivity in the works of female artists in Turkish Painting Art after 1980 and to explain the concept of subjectivity. For this purpose, some theoretical approaches that examine the concept of subjectivity in the history of thought have been followed; The concepts of subjectivity, self, subjective experience, self-experience and objectivity are examined. In addition, the relations of these concepts with the phenomenon of art were tried to be determined and the concepts of subject, subjectivity, subjective experience and self were examined in the Ancient Greek, Medieval, Enlightenment and Modernism periods. In addition, the art of painting has been associated with the aforementioned concepts and theoretical approaches. In this thesis, data were collected using the qualitative research method, source analyzes were made and the works were examined. The works in the thesis were interpreted according to the descriptive analysis method and conceptual relations were established. In addition, female artists such as Tomur Atagök, Neşe Erdok, Nur Koçak, Berna Türemen, İpek Duben, Gülsün Karamustafa, Azade Köker, Fatma Tülin Öztürk, Selma Gürbüz, Didem Ünlü and their works after 1980 were evaluated in the context of subjectivity in Turkish Painting. The existence of the concepts of subjectivity and subjective experience has been seen in the works of the mentioned artists.