Hakikat Sonrası'nın oluşumu, unsurları ve sonuçları
Post-truth: Emergence, elements and results
- Tez No: 736684
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Hakikat sonrası 20. yüzyılın sonuna doğru yaşanan tartışmalarla ortaya çıkan, ama asıl olarak 2016 yılında Oxford Dictionaries tarafından yılın kelimesi seçilmesiyle yoğun bir şekilde siyaset, felsefe, medya ve uluslararası ilişkiler tartışmalarında önemli bir yer tutan bir kavramdır. Özellikle internet teknolojilerinin gelişmesine bağlı olarak sosyal medya araçlarını bilginin yayılması konusunda yarattığı rahatlık, hakiki bilgilerin yayılmasının yanı sıra, yalan haberlerin, yanlış bilgilerin ve manipülasyonların yayılmasını ve tüm kamuoyunu belirlemesini de olanaklı hale getirmiştir. Bu durum bir bilgi yığını içinde hakikatin kaybolmasına neden olmuştur. Artık kamusal tartışmalarda, olgular, nesnel sorunlar ve akıl ve bilimden ziyade, veri yığınları, bilim ve akıl dışı unsurlar, duygular ve bilişsel önyargılar daha fazla etkili olmaktadır. Bu dönem hakikat sonrası çağ olarak adlandırılmaktadır. Bu çağ, hakikatin önemsenmediği, yeni medyanın gücünün sınırsız bir şekilde tüm toplumsal yaşamı şekillendirdiği, akıl ve bilim dışı düşünce ve eğilimlerin yoğun bir şekilde etkili olduğu, şiddetin ve kutuplaşmanın normal bir olgu olarak güncel yaşama ve hakim siyasal anlayışlara sızdığı bir çağdır. Bu çalışmanın Birinci Bölümünde hakikat sonrasına dair temel kavramlar açıklanmakta ve çalışmamız açısından bir malzeme kutusu sunulmaktadır. İkinci Bölümde, ilk bölümde açıkladığımız kavramsal çerçeve üzerinden gidilerek, hakikat sonrasını doğurduğunu düşündüğümüz siyasal, toplumsal, ekonomik, düşünsel, dinsel ve teknolojik unsurlar ele alınmaktadır. Bu unsurlar hem hakikat sonrası iddiasını doğuran hem de onun etkisiyle ortaya çıkan unsurlardır. Üçüncü Bölümde, hakikat sonrasının siyasal ve toplumsal sonuçları ele alınarak bu konuda bir gelecek tartışması şekillenmeye çalışılmaktadır. Siyasal ve toplumsal çarpıtmaların yeni bir biçimi olarak hakikat sonrası, çağımıza dair pek çok yeni unsur barındırmaktadır. Bu haliyle, hakikatin savunulmasının daha zor ama ortak bir toplumsal tahayyül oluşturmak için de zaruri bir dönemdeyiz. Bu çalışma, bu dönemi anlamayı ve bir gelecek perspektifi oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Post-truth is a concept that had emerged in debates towards the end of the 20th century yet found a proper place in current debates in politics, philosophy, media, and international relations when declared as the 2016 international word of the year by Oxford Dictionaries. The development of Internet technologies and the adoption of social media tools, in particular, have mitigated the dissemination of true information as well as the spread of fake news, false information, and manipulations, leading to the possibility of manipulating public opinion. Such convenience has caused the truth to be lost in mass information. Today, data stacks, unscientific and irrational elements, emotions, and cognitive biases impact public debates more than facts, objective problems, reason, and science. This period is called the post-truth era. Post-truth era is a period in which the truth is neglected, the power of the new media enormously forms all spheres of social life, irrational and unscientific thinking and tendencies have an intense impact, and violence and polarization infiltrate into contemporary life and dominant political understanding as the normal state. The first chapter of this study explains the basic concepts of post-truth and packages a material box relating to these concepts. The second chapter discusses the political, social, economic, intellectual, religious, and technological elements that have originated post-truth employing the conceptual framework explained in the first chapter. These elements led to the emergence of the post-truth claim and were reciprocally influenced by this claim. In the third chapter, the political and social consequences of post-truth are considered, which has consequently helped establish a future-facing debate on post-truth. As a new form of political and social distortions, post-truth contains many new elements embedded in the contemporary era. As it stands today, we are in an epoch where defending the truth is more challenging yet mandatory to create a shared social imagination. The present study aims to understand this period and identify a future perspective.