Doktor Osman Edip Somunoğlu'nun Erzurum belediye başkanlığı dönemi (1956-1960)
The period of mayor of Erzurum of doctor Osman Edip Somunoğlu (1956-1960)
  1. Tez No: 736729
  2. Yazar: ŞULE KAYSERİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dr. Osman Edip Somunoğlu, 1904'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum'da, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Doktorluk ve sağlık müdürlüğü (1933-1955) yaptı. 1956'da Erzurum'da Belediye Başkanlığı görevine resmen başladı. Öncelikle halk sağlığı konusuna önem verdi. Temiz su kaynaklarının Erzurum'a ulaşması için çaba gösterdi. Salgın hastalıklarla mücadele etti. Erzurum'un elektrik sorununu çözmek için kaynak arayışı işine girdi. Elektrik enerjisine ihtiyaç gün geçtikçe artıyordu. Elektrik arzında sıkıntı yaşanıyordu. İmkânı olan esnaflar jeneratörlerle geçici çözümler buluyordu. Öncelikle belirli semtlere jeneratörler yerleştirildi. Bir devlet projesi olarak Tortum Hidroelektrik Santrali'nin devreye konulması için çaba gösterildi. Altyapı problemleri özellikle ilkbahar mevsiminde içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Açıkta akan dereler ıslah edildi. Şehrin işlek caddelerinin düzensiz yapılaşması araç trafiğine engel oluşturuyordu. Alternatif yollar oluşturularak sorun büyük ölçüde çözüldü. Toplu ulaşım araçlarının temini ve yaygınlaştırılması sağlandı. Toplu ulaşım idaresi kuruldu. Erzurum'da kadastro çalışması başlatıldı. Canlı Hayvan Pazarı 'da şehrin dışına taşındı. Sonuç itibariyle Dr. Osman Edip Somunoğlu şehrin sorunlarının çözümü için Belediye Meclisi ile uyumlu bir çalışma ortaya koydu. Belediyecilik Dönemi, Erzurum halkının belleğinde iz bıraktı.
Özet (Çeviri)
Dr. Osman Edip Somunoglu was born in 1904. He completed his primary, secondary and high school education in Erzurum and his university education in Istanbul Faculty of Medicine. He worked as a doctor and health director (1933-1955). He officially started his duty as the mayor of Erzurum in 1956. When he took office, he gave to public health. He made an effort to bring clean water resources to Erzurum. He fought the epidemic. He entered the business of searching for resources to solve the electricity problem of Erzurum. The need for electrical energy was increasing day by day. There was a shortage of electricity supply. Tradesmen who had the opportunity were finding temporary solutions with generators. First of all, generators were placed in certain districts. Efforts were made to commission the Tortum Hydroelectric Power Plant as a state project. Infrastructure problems were becoming unbearable especially in the spring season. Open streams were reclaimed. The irregular construction of the busy streets of the city was an obstacle to vehicle traffic. The problem was largely solved by creating alternative routes. Procurement and dissemination of public transportation vehicles was ensured. Public transport administration was established. A cadastral survey was initiated in Erzurum. The Livestock Market has also moved out of the city. Dr. Osman Edip Somunoğlu worked in harmony with the City Council to solve the city's problems. The Municipality Period left a mark in the memory of the people of Erzurum.