Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerde ve sağlıklı kontrollerde üst bilişler ve duygusal şemalarının karşılaştırılması
Comparison of metacognitions and emotional schemes in individuals with obsessive compulsive disorder and healthy controls
  1. Tez No: 736778
  2. Yazar: AZİZE HANIM BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanısı alan bireylerde ve sağlıklı kontrollerde üst bilişlerin ve duygusal şemaların ile karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Bununla birlikte bazı sosyodemografik özelliklerin etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini T.C. Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Fener yolu Polikliniği'ne ayaktan başvuran, OKB tanısı almış̧ 18-65 yaş aralığındaki 50 gönüllü̈ katılımcı ile bu katılımcılara sosyodemografik özellikler açısından denk ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 56 sağlıklı ve gönüllü kontrol grubu oluşturmuştur. İki gruba da Bilgilendirilmiş̧ Gönüllü̈ Olur Formu (BGOF), Sosyodemografik Veri Formu, Yale-Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği, Üst-bilişler Ölçeği-30 (ÜBÖ-30), Leahy Duygusal Şema Ölçeği (LDŞÖ) uygulanmıştır. Araştırmada, verileri analiz ederken betimsel ve ileri istatistik teknikler kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS v.21 programı uygulanmıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testi ile obsesyon, üst biliş ölçeği ve alt ölçekleri, duygusal şema ölçeği ve alt ölçekleri incelenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi, korelasyon analizlerinde Pearson korelasyon analizi yürütülmüştür. OKB ve Sağlıklı Kontrol grubunun demografik dağılımları bakımından karşılaştırılmasında ise çapraz tablolar ile Pearson ki-kare analizi yürütülmüştür. T testinde etki büyüklüklerinin belirlenmesinde Cohen's d kullanılmıştır. Korelasyon analizlerinde ve Mann Whitney U testlerinde etki büyüklüklerinin belirlenmesinde Cohen's r kullanılmıştır. Çalışmada klinik değişkenler bakımından OKB grubunda yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda klinik değişken kategorilerine düşen katılımcı sayılarının denk olmaması nedeniyle bu karşılaştırmalarda nonparametrik Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; OKB tanı almış bireylerde üst biliş düzeyleri ile sağlıklı kontrollerde üst biliş düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare metacognitions and emotional schemas in individuals diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder (OCD) and healthy controls. Also, the study was aimed to examine whether some sociodemographic characteristics effects on OCD. The sample of the research is 50 volunteer participants aged 18-65 years who applied to T. C. Üsküdar University NP İstanbul Neuropsychiatry Hospital Feneryolu Polyclinic outpatient, diagnosed with OCD, and 56 healthy and volunteer control groups, who were equal to these participants in terms of sociodemographic characteristics and did not have any psychiatric diagnosis, formed. Informeḑ Voluntary Consent Form (BGOF), Sociodemographic Data Form, Yale-Brown Obsession and Compulsion Scale, Metacognition Scale-30 (MCS-30), Leahy Emotional Schema Scale (LESS) were applied to both groups. In the research, descriptive and advanced statistical techniques were used while analyzing the data. SPSS v.21 program was applied for data analysis. Obsession, metacognition scale and subscales, emotional schema scale and subscales were examined with Kolmogorov-Smirnov normality test. Independent sample t-test was used for comparisons between groups, and Pearson correlation analysis was used for correlation analyses. Cross-tables and Pearson chi-square analysis were used to compare OCD and Healthy Control groups in terms of demographic distributions. Cohen's d was used to determine the effect sizes in the t test. Cohen's r was used to determine effect sizes in correlation analyzes and Mann Whitney U tests. In the study, the nonparametric Mann Whitney U test was used in these comparisons, since the number of participants falling into the clinical variable categories was not equal in the comparisons between the groups made in the OCD group in terms of clinical variables. According to the results obtained in the research; A statistically significant difference was found between the levels of metacognition in individuals diagnosed with OCD and the level of metacognition in healthy controls.