Türkiye'de 1980 sonrası kadın hareketlerinin gelişimi, yerli feminizm ve 'Kadınlara Mahsus Gazete - Pazartesi' nin analizi
The development of women's movements after 1980 in Turkey, analysis of local feminism and the 'Women's Newspaper - Monday'
  1. Tez No: 736787
  2. Yazar: ŞEYMA CEMİLE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA OKUR ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Journalism, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadınlar asırlardır, toplumun oluşturduğu düzenin içerisinde kendine vadedilen çerçevede yaşamak zorunda kalmıştır. Toplumsal kültürün katkılarıyla ötekileştirilmiş olan kadınlar, erkeklerle her açıdan eşit haklara sahip olabilmek ve hak ettikleri yaşam biçimine sahip olabilmek adına harekete geçmiş ve kadın hareketini oluşturmuşlardır. Kadın hareketi zamanla feminizm olgusuyla iç içe geçmiş, birçok milletten kadın aynı haklar için birleşerek bir ses olmuşlardır. Dünya'nın dört bir yanında aynı amaca hizmet eden feminist kadınlar, kendi devletlerinden haklarını talep etmek için benzer faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Türkiye'de de kendini gösteren feminist kadın hareketi zamanla kapsama alanını genişletmiş ve büyük bir kitleye ulaşmıştır. Bu tezin temel amacı Türkiye'de gerçekleşen kadın hareketlerini feminizm ışığında, kadın hareketlerinin hedef kitlesine ulaşmasında kilit noktası olan gazete, dergi yayınlarından biri olan Kadınlara Mahsus Gazete - Pazartesi'nin incelemesini yaparak, kadınların yazın hayatında kadın problemlerini nasıl ele aldığını ortaya koymaktır. Feminist bir dergi inceleneceği için öncelikle feminizm kavramı açıklanmış, tarihsel gelişimi anlatılamıştır. Dünyada gerçekleşen feminist hareket çalışmaları, feminizmin geçirdiği evreler kronolojik sıraya göre anlatılmıştır. Türkiye'de de kendini gösteren feminizmin oluşum ve gelişim süreci anlatılmış, kadın dergilerinin bu gelişim sürecindeki katkılarından bahsedilmiştir. Kadınlara Mahsus Gazete-Pazartesi dergisi, Türkiye'de feminizmin kendini göstermesinde büyük katkısı olan bir dergi olmuş, çalışmada kadınlara feminizmi ve ülke gündemini nasıl değerlendirdiği, kadınların sesi olurken ve onları bilgilendirirken kamusal alanda var olmayı nasıl anlattığı irdelenmiştir. Derginin kadın haberciliği, cinsellik, kadın bedeni gibi konulara yaklaşımı, içerik analizi yöntemi ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been born within the limits imposed by society and have opened their eyes to a restricted life from the very first moment of their lives. Women, who have been marginalized by the negative contributions of social culture, have taken action and formed the women's movement in order to have equal rights with men in every aspect and to have the lifestyle they deserve. The women's movement intertwined with the phenomenon of feminism over time, and women from many nations united for the same rights and became a voice. Feminist women who have the same purpose all over the world have carried out similar activities to demand their rights from their own states. The feminist women's movement, which also manifested itself in Turkey, expanded its coverage area over time and reached a large audience in the nationwide. The main purpose of this thesis is to reveal how women deal with women's problems in their literary life by analyzing the women's movements in Turkey, in the light of feminism, one of the newspaper and magazine publications, Kadına Mahsus Gazete - Monday, which is the key point for the women's movements to reach their target audience. Since a feminist journal will be examined, first of all, the concept of feminism will be explained and its historical development will be explained. Feminist movement studies in the world and the phases of feminism will be explained in chronological order. The formation and development process of feminism, which also manifests itself in Turkey, will be explained, and the contributions of women's magazines in this development process will be mentioned. Women's Mahsus Gazete-Pazartesi magazine has been a journal that has made a great contribution to the emergence of feminism in Turkey. The magazine's use of content such as womanism, sexuality, and women was revealed by the content analysis method.