Audio-visual perception of outpatients in an oncology polyclinic
Onkoloji polikliniğinde ayakta tedavi gören hastaların görsel-işitsel algıları
- Tez No: 736820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, hastaların konforunu sağlamak için hastane ortamında işitsel ve görsel algının etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, bir onkoloji polikliniğinin bekleme alanına odaklanılmıştır. Poliklinikte üç farklı konumdan (resepsiyon alanı, avlu alanı, koridor) binaural ses kayıtları alınmış ve 360° fotoğraflar çekilmiştir. Seçilen üç farklı konum arasındaki işitsel ve görsel farklılıkları göstermek için MATLAB programında ses kayıtları sinyal işleme ile görselleştirilmiş ve fotoğraflar görüntü analizi yapılarak incelenmiştir. Bu üç konum, işitsel ve görsel ortam bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. Hastane işitsel ortamıyla ilgili, ses kaynakları insan faaliyetleriyle ilgili ve teknoloji tabanlıdır. Resepsiyon alanı iç mekânda açıklığa sahiptir, avlu alanı iç ve dış mekanlarda açıklıklara sahiptir ve koridor alanında açıklık yoktur. Poliklinikte üç konumda gönüllü onkoloji hastalarına anket (n=66) verildi ve görüşmeler (n=20) yapıldı. Anketler IBM SPSS Statistics programında, görüşmeler ise Grounded Teori yöntemiyle ATLAS.ti yazılımında analiz edilmiştir. A-Ağırlıklı Eşdeğer Ses Düzeyi (LAeq) ölçümleri, görüşme saatleri içinde ve birer saatlik aralıklarla üç konumdan alınmıştır. Anket sonuçları, avlu alanının diğer alanlara göre daha sakin ve hoş olduğunu ortaya koydu. Yarı yapılandırılmış röportajlarla oluşturulan kavramsal çerçeve, işitsel ve görsel ortamların hastaların algılarını nasıl etkilediğini göstermiştir. Kavramsal çerçeve, hastane ortamındaki görsel-işitsel etkileşimlerin mevcut durumunu ve hastaların tercihlerini ortaya koymuş ve hastane ortamı için önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of auditory and visual perception in a hospital environment to provide comfort for the outpatients. The research focused on the waiting area of an oncology polyclinic. The binaural audio recordings and 360° photographs were taken from three different locations (reception area, courtyard area, and corridor) on the site. Audio recordings were visualized through signal processing, and the photographs were evaluated through image analysis via MATLAB to show the auditory and visual differences among the locations. These three locations differed from each other in their auditory and visual environments. Regarding the hospital auditory environment, sound sources are human activity-related and technology-based. The reception area has an indoor opening, the courtyard area has indoor and outdoor openings, and the corridor area has none. Voluntary oncology outpatients in three locations in the polyclinic were given questionnaires (n=66) and interviewed (n=20). Questionnaires were analyzed in IBM SPSS Statistics, and interviews were analyzed with the Grounded Theory method in ATLAS.ti software. Equivalent Continuous A-Weighted Sound Level (LAeq) measurements were taken within the interview hours and at one-hour intervals from three locations. The questionnaire revealed that the courtyard area is calmer and more pleasant than the other areas. The conceptual framework created with semi-structured interviews showed how the auditory and visual environments affect the outpatients' perception. The conceptual framework revealed audio-visual perceptions in the hospital environment with the existing condition and outpatients' preferences and proposed suggestions for a hospital environment.