Düşünen sınıf materyalleri ile desteklenmiş cebir öğretiminin ortaokul öğrencilerinin problem kurma performanslarına ve tutumlarına etkisi
The effect of algebra teaching supported by thinking class materials on problem posing performance and attitudes of secondary school students
  1. Tez No: 736821
  2. Yazar: ELİF KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı düşünen sınıf materyalleriyle desteklenmiş cebir öğretiminin ortaokul öğrencilerinin problem kurma performanslarına ve tutumlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nicel ve nitel veri toplama süreçlerinin birlikte kullanıldığı sıralı açıklayıcı karma desende yürütülmüştür. Sıralı açıklayıcı karma desen ile yürütülen bu çalışmanın nicel boyutunda deneysel desenlerden yarı deneysel desen seçilmiş, nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci döneminde yedi hafta boyunca gerçekleştirilen çalışmanın katılımcılarını İstanbul ili Pendik ilçesinde bir devlet ortaokuluna devam eden 60 ortaokul yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntemin kullanıldığı çalışmada deney grubundaki öğrencilerle (n=30) matematik dersi kapsamında eşitlik ve denklem alt öğrenme alanına yönelik yapılan uygulamalarda“düşünen sınıf materyalleriyle desteklenmiş cebir öğretiminde problem kurma çalışmalarına”yer verilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan öğrencilerle (n=30) ise bu derste herhangi bir müdahalede yapılmadan matematik dersi öğretim programına bağlı uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 6 maddeden oluşan Problem Kurma Testi (PKT), Katrancı ve Şengül (2019)'ün ortaokul öğrencilerinin matematik problemi oluşturmaya yönelik tutumlarını tespit etmek için geliştirdiği Matematik Problemi Oluşturma Tutum Ölçeği (MPOTÖ) kullanılmıştır. Nitel verilere ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ulaşılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde bir istatistik programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde veriler normal dağılıma sahip olduğundan deney grubu ve kontrol gruplarının grup içi puanları arasında bağımlı örneklemler t- testi, deney ve kontrol grupları arasında ise bağımsız örneklemler t- testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise Miles ve Huberman (1994)'nın sınıflaması kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğrencilerle yürütülen“düşünen sınıf materyalleri ile desteklenmiş cebir öğretiminin”öğrencilerin problem kurma performanslarını arttırmada etkili bir yöntem olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca problem kurma sürecinde bu yöntemin öğrencilerin problem kurmaya karşı olumlu tutum geliştirmeleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Yapılan görüşmelere ait bulgulardan uygulanan yöntemin öğrencilerin problem kurma performanslarını arttırdığı, derse aktif katılımlarını sağladığı, akran öğrenmesini destekleyerek işbirlikli öğrenmeyi desteklediği, matematiksel düşünme becerisi kazandırarak ayrıntılı öğrenmeye olanak tanıdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen bulgular ile nitel verilerden elde edilen bulguların birbirini destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of algebra teaching which supported with materials for thinking classroom to problem posing performance and attitudes of middle school students. For this purpose, mixed-methods research design involving the use of both quantitative and qualitative methods was conducted in the study. Semi-experimental research design was conducted in the quantitative part and semi-structured interviews were conducted in the qualitative part. The participants of the study were 60 seventh grade students from one public middle school in Pendik in İstanbul. Data was collected during seven weeks in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the study in which the pretest-posttest control group quasi-experimental method was used,“problem posing studies in algebra teaching supported by thinking class materials”were included in the applications for the sub-learning field of equality and equations within the scope of mathematics course with the students in the experimental group (n=30). The students in the control group (n=30) were instructed according to just the Mathematics curriculum. The quantitative data was collected via Problem Posing Test (PPT), consists of six questions, which was developed by the researcher and Mathematics Problem Posing Attitude Scale (MPPAS) which was developed by Katrancı and Şengül (2019) to describe the attitudes of middle grade students towards posing mathematics problem. The qualitative data was collected by semi- structured interviews developed by the researcher. The quantitative data was analyzed by using statistical package program. The qualitative data was analyzed by t-test for dependent samples in both treatment and control groups and t- test for independent samples between treatment and control groups because the samples were normal. The qualitative data was analyzed by categories of Miles and Huberman (1994). The findings of the study revealed that 'the algebra instruction supported the with materials for thinking classroom in treatment group' had an effect on increasing the success of the students in problem posing. Also, the findings indicated that the method had an effect on positive attitudes to problem posing. Moreover, the findings of the interviews showed that 'the education method' increased the students' success in problem posing, active participation in lessons, supported collaborative learning via peer teaching, and detailed learning by supporting mathematical thinking ability. Furthermore, it has been determined that the findings obtained from the quantitative dimension of the research and the findings obtained from the qualitative data support each other.