Ramifications of the online media industry on Gambia's rural audience: Digital divide in context
Çevrimiçi medya sektörünün kırsal Gambiya kullanıcılar üzerindeki etkileri: Dijital bölünme bağlamda
  1. Tez No: 736851
  2. Yazar: FAMARA FOFANA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ŞAFAK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Gambiya'daki çevrimiçi haber medyasının önemli ölçüde büyümesinin, Gambiya'nın kırsal kesimlerinde yaşayan kişiler için haberlere ve diğer bilgilere erişim konusundaki sonuçlarını dijital bölünme bağlamında incelemektedir. Araştırma, Gambiya'nın dört il bölgesindeki kırsal kesimdeki katılımcılardan veri toplamak için bir araç olarak anket kullanan nitel bir yaklaşım kullanmaktadır. Bazı çevrimiçi medya yöneticileriyle, haberlerinin ve kırsal bölge sakinleri için diğer programlama içeriklerinin uygunluğu hakkında fikir edinmenin bir yolu olarak derinlemesine görüşmeler de yapıldı. Kitle iletişiminin gündem belirleme teorisini temel alan araştırma, zayıf internet hizmetleri ve uygun olmayan internet maliyetini, kırsal kesimdeki insanların çevrimiçi medya platformlarına erişimini engelleyen başlıca faktörler olarak belirledi. Dijital ekosistemde yokluk, seslerinin yeterince yakalanmadığı hissi ile birleştiğinde, dijital cehalet ve sahte haberlerin yayınlanması/yayınlanmasına ilişkin endişeler, Gambiya'nın çevrimiçi medya endüstrisi ile ilgili olarak kırsal kesimdeki izleyicilerin karşılaştığı sorunlar olarak güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Sayısal bölünmenin durumu üzerine yakın zamanda yapılmış bir çalışmanın ve özellikle Gambiya'da internet kapsamı/nüfuziyeti hakkında bu tezi daha da zenginleştirebilecek bir raporun olmaması büyük bir sınırlama olarak karşımıza çıkıyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the ramifications of the significant growth of online news media in the Gambia on access to news and other information for persons living in rural areas of the Gambia within the context of digital divide. The research employs a qualitative approach using a questionnaire as an instrument to collect data from rural respondents in the Gambia's four provincial regions. In-depth interviews were also held with certain online media executives as a way of gaining insight into the relevance of their news and other programing content for rural residents. The research, premised on the agenda setting theory of mass communication, identified poor internet services and unaffordable cost of internet as the major factors hindering rural people's access to online media platforms. Absence in the digital ecosystem, coupled with a feeling that their voices aren't adequately captured, digital illiteracy as well as concerns over the publication/broadcasting of fake news came out strongly as issues confronting rural audiences in regards to Gambia's online media industry. The lack of a recent study on the state of digital divide and in particular a report on internet coverage/penetration in the Gambia which could have further enriched this thesis comes as a huge limitation.