Evaluating the shear behavior of reinforced concrete deep beams without shear reinforcement using strut and tie model
Kesme donatısı olmayan betonarme derin kirişlerin kesme davranışının kafes ve kiriş modeli kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 736875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHAHRAM DEROGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Betonarme derin kirişler esas olarak bina yapılarında transfer kirişleri, sürekli temel ve temel kazık kapakları olarak kullanılır. Kayma kırılması, nispeten küçük kayma açıklığından etkin derinliğe oranına bağlı olarak betonarme derin kirişlerde genellikle baskın davranıştır. ACI 318, AASHTO LRFD ve EC 2 gibi mevcut ampirik kesme tasarım hükümleri, derin kirişlerin kesme kapasitesini olduğundan fazla tahmin etmektedir ve derin kirişler için kullanılması önerilmemektedir. Kafes ve Kiriş modeli (STM), plastisite teorisinin alt sınır teoremine bağlıdır ve betonarme (R.C.) derin kirişlerin tasarımı için ACI, EC 2 ve AASHTO standartlarına uygulanır. Bu çalışma, ACI 318, EC 2 ve AASHTO LRFD gibi tasarım kodlarındaki mevcut STM kesme tasarım hükümlerini, kesme donatısız betonarme derin kiriş üzerine kapsamlı bir deneysel veri tabanı ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde kullanılan toplanan veri tabanı nokta yükler altında test edilmiştir ve kesme donatıları içermez. STM modeline göre kayma direnci tahmininin doğruluğunun, dikme, düğümler ve etkinlik faktörü gibi çeşitli varsayımlara bağlı olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, mevcut kodlar, tasarımda STM'nin kullanımına ilişkin ayrıntılı bir kılavuz sağlamaz. Geniş deneysel veri tabanı ile çeşitli kodlarda benimsenen STM'nin kesme dayanımı tahminleri de bu çalışmada değerlendirilmiştir. Tasarım kodlarında mevcut STM hükümlerinin kullanımının, bazı test numuneleri için nominal kapasitelerin muhafazakar olmayan bir hesaplamasına yol açabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete (RC) deep beams are used mainly as transfer girders, wall footings, and foundation pile caps in building structures. The shear failure is usually the dominant behaviour in RC deep beams due to its relatively small shear span to effective depth ratio. Existing empirical shear design provisions such as ACI 318, AASHTO LRFD and EC 2, overestimate the shear capacity of deep beams and are not suggested to be used for deep beams. Strut and tie model (STM) is depended on the lower bound theorem of plasticity theory and it is implemented to ACI, EC 2 and AASHTO standards for the design of reinforced concrete (R.C.) deep beams. This study aims to evaluate the existing STM shear design provisions in design codes such as ACI 318, EC 2 and AASHTO LRFD with an extensive experimental database on reinforced concrete deep beam with no shear reinforcement. Collected database used in this thesis were tested under point loads and do not contain shear reinforcement. It was shown that the accuracy of shear resistance prediction according to STM model are dependent on various assumptions such as types of struts, nodes and effectiveness factor for concrete strength for inclined strut. However, available codes do not ensure detailed guideline on the use for STM in design. The shear strength predictions by STM adopted in various codes with the extensive experimental database is also evaluated in this study. It was observed that the use of current STM provisions in design codes can lead to an unconservative calculation of nominal capacities for some test specimens.