Levant Herald Gazetesi'ne göre Osmanlı Devleti'nde ekonomik durum ve finansal yapı (1866-1870)
Economic and financial structure in the Ottoman State according to the levant Herald Newspaper (1866-1870)
- Tez No: 736909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR SERDAR SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
The Levant Herald gazetesinin incelendiği çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nde meydana gelen finansal ve ticari gelişmeleri bahsi geçen gazete haberleri üzerinden izleyebilmektir. Tezin kapsamı, 1866-1870 yılları arasında İstanbul'da yayınlanan The Levant Herald gazetesinin haftalık bültenleridir. Gazete bir bütün olarak değerlendirildiğinde, içeridği haber ve yazı dizileriyle Osmanlı Devleti'nin iktisadi hayatına ilişkin birçok önemli bilgi sunmaktadır. Özellikle Osmanlı finans ve ticaret sektörünün birbiriyle olan yakın ilişkisi ortaya çıkmıştyır. Avrupalı devletlerin sermaye sahipleriyle tüccarların yakın ilgisinin gazetede yer alan haberlerde belirgin olması bunun delilidir. İstanbul ile diğer dünya finans-ticaret merkezleri arasındaki iş ağlarının yakın ilişkisi de net şekilde ortaya çıkarılmıştır. Yabancı menşeli bir gazetenin bakış açısıyla söz konusu dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen finansal ve ticari gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatı doğrudan gazetenin diliyle sunulmuştur. Bu açıdan çalışmamız bir analiz-değerlendirme çalışması olmaktan çok bir haber, bilgi sunma ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara kaynaklık teşkil etme gayesi etrafında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, which examines The Levant Herald newspaper, is to follow the financial and commercial developments in the Ottoman Empire through the aforementioned newspaper news. The scope of the thesis is the weekly bulletins of the Levant Herald newspaper published in Istanbul between 1866-1870. When the newspaper is evaluated as a whole, it offers a lot of important information about the economic life of the Ottoman Empire with its news and article series. In particular, the close relationship between the Ottoman finance and trade sectors emerged. The close interest of the capital owners and merchants of European states in the Ottoman markets is evident in the news in the newspaper. The close relationship of business networks between Istanbul and other world financial-trade centers has also been clearly revealed. From the perspective of a foreign newspaper, the opportunity to evaluate the financial and commercial developments that took place in the Ottoman Empire in that period. In this respect, our study is shaped around the aim of presenting news, information and being a source for future studies rather than an analysis-evaluation study.