Türkiye'de mahalle muhtarlığı yapan kadınların yerel siyasete katılımı ve 'mahalle muhtarlığı' görevinin önemi: Manisa örnegi
Participation of women in Turkey in the local politics and the importance of the mission of 'neighbourhood mahtar' : The case of Manisa
  1. Tez No: 736915
  2. Yazar: MÜGE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de kadınların siyasal alanda yeterince temsil edildiğini söylemek mümkün değildir.Siyasal alanında kadının eksikliğinin en çok hissedilen yer yerel yönetimlerdir çünkü ulusal siyasete oranla daha düşük temsil oranına sahiptir. Türkiye'deki erkek egemen siyaset yapma biçimi de kadınların siyasetten uzaklaşmasına ve tam entegre olamamasına neden olmaktadır. Kadınların aktif olarak bu alanda yer almak istemeleri kendilerini başka alternatiflere yönelmelerine neden olmuştur. Son seçimlerde en çok dikkat çeken ve ses getiren kurumlardan biri de muhtarlık kurumu olmuştur. Bu kurumun diğer yerel yönetim birimlerinden farkı aday olma konusunda bir üst belirleyicisinin olmaması ve kanunun getirdiği şartları taşıyan bireylerin rahatlıkla aday olabileceği bir kurum olmasıdır. Bu nedenle mahalle muhtarlığı kadınların katılımı için önemli bir olgu olarak değerlendirilebilir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kadının siyasal haklarının tarihsel sürecinden ve kadınların yerel siyasete katılımının arttırmaya yönelik projelerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde ise, mahalle kavramından, muhtarlık teşkilatının kuruluşu ve yasal düzenlenmelerinden bahsedilmiş, yerel siyaset ve yerel demokrasi arasındaki bağ konu edilmiş ve son olarak katılım kavramına değinilerek katılım türlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümünde ise Manisa ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Manisa ilinin merkez ilçelerindeki 9 kadın mahalle muhtarlarıyla yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir ve elde edilen bulgular incelenmiştir. Bulgulara göre, kadın muhtarların adaylıklarında istekli olmaları, daha çok zihniyetle mücadele etmeleri ve kalıplaşmış yargıyı yıkmaya çalışmalarıyla kendilerini bir rol model olarak görmeleri bağlamında kadınların yerel düzeyde aktif rol almaları konusunda katkısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to say that women are adequately represented in the political arena in Turkey. The place where the lack of women in the political arena is felt the most is in local governments, which have a lower representation rate compared to national politics. The male-dominated way of doing politics in Turkey also leads to women moving away from politics and not being fully integrated. The fact that women want to be actively involved in this field has led them to turn to other alternatives. One of the institutions that attracted the most attention in the last elections was the office of the Mukhtar. This institution differs from other local government units in that there is no upper limit for a candidacy and people who meet the legal requirements can easily run for the office. For this reason, the office of community leader can be seen as an important phenomenon for women's participation. The paper consists of four main parts. In the first part, the historical development of women's political rights and their projects to increase women's participation in local politics are mentioned. In the second part, the concept of neighbourhood, the establishment of the headmen's organisation and its legal arrangements are mentioned, the link between local politics and local democracy is discussed, and finally the concept of participation and the types of participation are mentioned. In the third part, information about Manisa is given. In the fourth part, semi-structured interviews were conducted with 9 women district leaders in the central districts of Manisa and the results were studied. According to the results, it was concluded that Mukhtar women contributed to their active role at the local level by being willing to run for office, fighting for more mentality and seeing themselves as role models by trying to break down stereotypes.