Self-organization theory of gentrification: Exploring individual branding practices in the emergence of Gastro-Urla
Kendi kendine örgütlenen mutenalaşma kuramı: Bağımsız markalaşmaların Gastro-Urla'nın ortaya çıkışında incelenmesi
- Tez No: 736914
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırma, Urla'da filizlenen fine-dining markalarının bölgede süregelen değişim sürecinde oynadığı rolü araştırmaktadır. Urla'da yapılan saha çalışması ve uygulama kuramı (practice theory) doğrultusunda sosyal medya üzerinden toplanan verilere dayalı olarak, bu çalışmada, birden fazla markanın markalaşma etkinlikleri bu markaların bölgedeki değişim sürecindeki aracılıkları açısından analiz edilmiştir. Veriler, görsel araçlar kullanılarak odaklanmış etnografi, netnografik gözlem ve katılımcı gözlem yollarıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, belirlenen markaların ilişkide bulunduğu heterojen dinamiklere vurgu yapılarak, öbekleşme kuramına (assemblage theory) dayanan özgün bir yaklaşım ile değerlendirilmiştir. Bulgular, özellikle markalaşma çabalarının yerel bir alanın yeniden konumlandırılmasını nasıl etkilediğine dair yeni görüşler ortaya koyarken, genel olarak mutenalaşmanın (gentrification) ortaya çıkışındaki çetrefilli nedenselliğe de eğilmektedir. Bağımsız bileşenlerin doğrudan veya dolaylı olarak gelişen birbirine bağımlı etkisini vurgulayan bu araştırma, kendi-kendini organize eden mutenalaşmaya dair veriye dayalı bir kuram sunarak mutenalaşma üzerine köksap çalışmaları (rhizomatic studies) için yeni teorik açılımlar sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the role that newly flourishing gastronomical brands of fine-dining scale play in the ongoing transformation process in Urla, a suburban area within the city of Ġzmir, located in Turkey. The diverse communication activities of multiple brands were analyzed considering brands as agents affecting change, based on the fieldwork that conducted in Urla and the netnographic data that retrieved in line with practice theory. Data was collected by the means of focused ethnography, netnographic observation, and participatory observation, through utilizing visual methods. Followingly, data was analyzed using a novel approach based on assemblage theory, with an emphasis on the heterogeneous dynamics that the brands and agents of the area are in a relationship with. Findings on how the branding efforts affect the repositioning of a local area, in particular, enabled a discussion of a new perspective on the changing agencement in the complex emergence of gentrification. Highlighting the interdependent influence of independent agents, this study aims to open up new paths for rhizomatic studies of gentrification by offering a theoretical approach of self-organizing gentrification