Feminizmin doğa bilimleri ile buluşması: Kuantum felsefesinden yeni materyalizm ve insan-sonrasına (post-human) eleştirel bir okuma
Feminism meeting with the natural sciences: A critical readingfrom quantum philosophy to new materialism and post-human
- Tez No: 736960
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Feminist hareket içindeki teorik çalışmalar, başından beri felsefeyle ilişkili olmuştur. Bu tezin konusu, önce Kuantum felsefesinin Edimsellik, Belirlenimsizlik ve Dolanıklılık İlkelerinin Deleuzyen varlık felsefesi dolayımıyla, queer teoriyle kurduğu paralellikleri ortaya koymak; sonra Kuantum felsefesinin bu ana ilkeleri ile 'İnsan-sonrası Feminizm'in felsefi temellerinin paralelliklerini göstermektir. Kunatum felsefesi, Queer teori ve İnsan-sonrası ilişkisi en son kertede Yeni Materyalist feminist teoriyi bir eko-eleştiriye dönüştürmüştür. Bu eksende tezde önce, Kuantum felsefesinin bahse konu üç prensibi tanıtılmış, akabinde bu prensiplerin Deleuzyen varlık felsefesini hangi kavramsal araçlarla etkilediği ortaya konmuştur. Bu yapılırken, Deleuzyen felsefenin Kuantum felsefesine yakınsadığı alanlar serimlenmiş, Deleuze'ün queer teoriye zemin hazırlayan özgün felsefesi Kuantum felsefesi temelinde irdelenmiştir. Deleuzyen varlık felsefesinin Kuantum felsefesinden etkilenim hattı takip edilerek bu hattın İnsan-sonrası Feminizmin temel argümanları ile olan paralelliği ortaya konmuştur. Tezde Yeni Materyalist feminist ontolojinin köklerinin Kuantum fiziğinden beslendiğini; 20 yüzyılın başından bu yana Kuantum fiziği ile değişen doğa bilimleri paradigmasının temkinli ama kararlı adımlarla felsefe dünyasını etkilediğini; felsefedeki bu etkinin akabinde feminist teoriyi etkilediğini; buradan yola çıkarak Kuantum fiziğinin çok disiplinli, kapsayıcı ve bütüncül Yeni Materyalist bir feminist teori geliştirdiğini; Gilles Deleuze, Rosi Braidotti, Donna Haraway ve Karen Barad hattını takip ederek anlatıyorum. Barad'ın, Kuantum fiziğine dayandırdığı ve maddenin bir fenomen olarak var olduğunu iddia ettiği teorisi“faili gerçekçilik”kavramına temas ediyorum. Barad'ın, Bohr'un atom modelini feminizme nasıl taşıdığına dair bir çerçeve sunuyorum. Beşerî bilimler ve doğa bilimlerinin ilişkilerini vurgulayan Yeni Materyalizm'i tanıtıyor, disiplinler-arası bir yönelime işaret eden bu akımla sosyal bilimlerin hümanist dualitelerinin nasıl alaşağı edildiğini izah ediyorum. Kuantum felsefesinden etkilenen bu yeni feminist alanın kısa sürede ekoloji ile rezonansa geçtiğini ortaya koyuyorum.
Özet (Çeviri)
Theoretical work within the feminist movement has been associated with philosophy from the beginning. The subject of the thesis is first to demonstrate the resemblances between the principles of Performativity, Indeterminacy, and Entanglement in Quantum philosophy with basic principles of queer theory through Deleuzian ontology; then to show the similitudes between these main principles of Quantum philosophy and the philosophical foundations of 'Post-human Feminism'. Quantum philosophy, queer theory, and the post-human relationship eventually altered the New Materialist feminist theory into an eco-criticism. In this axis, the three principles of Quantum philosophy are presented in the thesis, and then the conceptual means by which these principles influence Deleuzian ontology are displayed. While doing this, the areas where Deleuzian philosophy converges to Quantum philosophy were revealed, and Deleuze's original philosophy that laid the groundwork for queer theory was analyzed based on Quantum philosophy. The line of influence of Deleuzian ontology from Quantum philosophy has been followed. The parallelism of this line with the basic arguments of Post-human Feminism has been revealed. In the thesis, it is stated that Quantum physics feeds the roots of the New Materialist feminist ontology. Since the beginning of the 20th century, the paradigm of natural sciences, which has changed with Quantum physics, has influenced the world of philosophy with cautious but determined steps. This impact in philosophy subsequently affected feminist theory. Quantum physics has developed a multidisciplinary, inclusive, and holistic New Materialist feminist theory. I explain this by following the line of Gilles Deleuze, Rosi Braidotti, Donna Haraway and Karen Barad. I touch upon the concept of“agential realism”Barad's theory, which is based on Quantum physics and claims that matter exists as a phenomenon. I suggest a framework for how Barad brings Bohr's model of the atom to feminism. I introduce New Materialism, which highlights the relations between the humanities and natural sciences, and I explain how the humanist dualities of the social sciences have been overthrown with this trend, which points to an interdisciplinary orientation. I expose that this new feminist field, influenced by Quantum philosophy, resonated with ecology in a short time.