Râgıb el-İsfahânî'nin el-Müfredât adlı eserinin sözlükbilim açısından değeri (Dini ve ahlaki kavramlar örneği)
Lexicographic value of Raghib al-Isfahani's al-Mufredât original work (Example of religious and moral concepts)
- Tez No: 736962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Râğıb el-İsfahânî'nin el-Müfredât adlı eserinde yer alan dinî ve ahlaki kavramların sözlükbilim açısından değerlendirmesini, Râğıb el-İsfahânî'nin sözlükbilim ile alakalı yöntem ve uygulamalarını hedef almaktadır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, kapsamı, sınırlılıklarından bahsedildikten sonra sözlük, sözlükbilim, sözlükçülük, Arap sözlükçülüğünün tarihiyle alakalı bilgiler verilmiştir. Sözlük türleri, Arap sözlükçülüğünde uygulanan yöntemler hakkında kısaca bahsedilmiştir. Birinci bölümde Râğıb el-İsfahânî'nin hayatı, kişiliği, eserlerinden bilgiler sunulmuştur. Devamında el-Müfredât adlı eserinin tertibi, önemi, kaynakları ve etkisi ile alakalı inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde Râğıb el-İsfahânî'nin el-Müfredât adlı eserinde yer alan dini ve ahlaki kavramların semantik, etimolojik açıdan ele alış yöntemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca kelimeleri açıklama yöntemi ve ayet, hadis, şiir, atasözü ve deyimlerden örnek getirdiği kullanımlar özlü bir şekilde ele alınmaya gayret edilmiştir. Eş anlam, zıt anlam, belagat ve gramer konularıyla alakalı eserde yer alan örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the religious and moral concepts in Raghib al-Isfahani's work al-Mufredât in terms of lexicography and Raghib al-Isfahani's methods and practices related to lexicography. The study consists of an introduction and two parts. In the intrudictuon, after stating the subject, scope and limitations of the research, information about the dictionary, lexicography and history of Arabic lexicography is given. The types of dictionaries and the methods applied in Arabic lexicography are succinctly explained. In the first chapter, information about Raghib al-Isfahani's life, personality and works are presented. Afterwards, the composition, importance, sources and effects of his work named al-Mufredât are examined. In the second part, the semantic and etymological approach of religious and moral concepts in Raghib al-Isfahani's work al-Mufredât has been determined. In addition, the method of explaining the words, the examples of verses, hadiths, poems, proverbs and idioms are examined concisely. The subjects of synonyms, antonyms, rhetoric and grammar in the work constitute the content of this section.