Muş Tepeköy Höyüğü Erken Tunç Çağ çanak çömleği
Early Bronze Age pottery in Tepeköy Mound
- Tez No: 736964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tepeköy Höyüğü, Muş ili Varto ilçesinin 22 km güneyinde aynı adı taşıyan Tepeköy Köyü'nün hemen kuzeydoğusunda yer alır. Bu çalışmada Tepeköy Höyüğü Erken Tunç Çağ tabakalarında ele geçmiş 130 adet çanak çömlek parçası incelenmiştir. Çanak çömleklerde toplam beş adet farklı mal grubu belirlenmiştir. Bunlar; çift renkli mal, kahve kiremit renkli mal, gri renkli mal, siyah renkli mal ve krem astarlı maldır. Kapların büyük çoğunluğu kırık ve eksiktir. Tüm kap sayısı oldukça sınırlıdır. Kap tipleri arasında bardaklar, çömlekler, çanaklar, testiler ve çömlekçikler yer alır. Yine hangi kap tipine ait olduğu belli olmayan dip ve gövde parçaları ele geçmiştir. Tepeköy Höyüğü çanak çömleklerinde sınırlı sayıda bezeme örgesi kullanılmıştır. Kullanılan başlıca bezeme teknikleri kazıma, oluk ve kabartmadır. Bunlardan en fazla tercih edilenleri kazıma ve oluk bezemedir. Nitekim bu bezeme tekniklerinin Erken Tunç Çağı'nda yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çanak çömleklerde görülen başlıca bezeme çeşitleri yuvarlak daireler, kabartma bantlardır. Ayrıca istisnai olarak bir gövde parçasının yüzeyi stilize at figürü ile süslenmiştir. İncelemiş olduğumuz çanak çömlek parçalarında çeşitli katkı maddeleri de kullanılmıştır. Bunlar arasında kum başta olmak üzere taşçık, kireçtaşı, mika ve saman gelir. Bunlardan kum ve taşçık hemen hemen bütün kaplarda görülür. Kapların fırınlanma durumlarına bakıldığında çoğunlukla orta ve kötü derecede pişirilme mevcuttur. Değerlendirmiş olduğumuz çanak çömlek parçaları el yapımıdır. Tepeköy Höyüğü çanak çömlekleri hem tipolojik hem de üretim tekniği ve malzeme açısından daha çok Van-Muş Bölgesi merkezleri ile paralellik gösterir.
Özet (Çeviri)
Tepeköy Mound is located on the northeastern part of Tepeköy Village, bears the same name of the mound, which is 22 km South of Varto district of Muş province. In this study 130 fragments of pottery that obtained from Early Bronze Age layers of Tepeköy Mound were studied. In total 5 different product types were specified on potteries. These are bicoloured ware, brown brick-red coloured ware, grey coloured ware, black coloured ware and cream slip ware. A great majority of potteries are both broken and deficient. The number of complete pottery is relatively limited. Pottery types include chalices, pots, bowls, jugs and miniature vase. Also, base and body fragments were obtained and which pottery type are they belong to is undefined. Limited number of decoration motifs were engraved on potteries of Tepeköy Mound. Major decoration techniques that were used are linear, groove and relief. Relief and groove decorations are the most preferred techniques of them. As a matter of fact, it is known that these decoration techniques were widely used in Early Bronze Age. Primary decoration techniques that can be seen on potteries are round circles and relief bands. Additionaly, a surface of body part were docorated with stylised horse figure which is an exception. Also, various additive inclusions were used in the potteries that we have studied. Amang these additives sand takes the first place and others are as follows; grit, limestone, mica and chaff. When we examined the firing of pots we saw that they were generally baked badly or averagely. The pottery pieces we have evaluated are handmade. Potteries of Tepeköy Mound show parrallelism especially with Muş Region and Lake Van basin in terms of both typologic and production technique and materials.