Di berhemên Feqîyê Teyran de hêmanên tesewufî
Feqîyê Teyran'ın şiirlerinde tasavvufî unsurlar
  1. Tez No: 415846
  2. Yazar: ŞEYHMUS ORKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tasavvuf, kendisine özgü usul ve kaideleri bulunan bir yol ve baştan sona bir mürşid önderliğinde devam ettirilen bir yolculuktur. Bu seyirde, sufiyi ayakta tutan güç aşktır ve sufiler, bu aşk ile Hakk'ın hükümlerine teslim olurlar. Bu tezde, tasavvuftan etkilenen Feqiye Teyran'ın bilinen tüm eserleri tasavvuf ve onun kavramları açısından inlecenmiştir. Feqiye Teyran'ın eserlerinde işlenen bütün tasavvufî kavramlar tek tek sınıflandırıldıktan sonra, Feqiye Teyran'ın anlamlandırdığı şekilde ele alınmıştır. Bu tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Feqiye Teyran'ın hayatı ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Feqiye Teyran'ın eserlerindeki tasavvufi unsurlar ele alınmıştır. Bu unsurlar içinde en çok işlenenler aşk kavramı ve Feqiye Teyran'ın yaşadığı hallerdir.
Özet (Çeviri)
Islamic sufism is a path having some specific method and norms, and a journey conducted with the master from begining to end. In this process, the strenght sustaining sufi is divine love and sufis trust in the judgments of Allah with this divine love. In this thesis, Feqiye Teyran's all known literary studies were analysed in terms of sufistic concepts. After all sufistic concepts processed in his studies were singly categorised, they were dealth with his meanings. The thesis consists of two parts. In the first part, The life of Feqiye Teyran and his literary studies were examined. In the second part, sufistic concepts in his studies were dealth. The most handled notions in the sufistic concepts are divine love and are also situations in which he lives.