Çizgi filmde hayvan temsilleri: 'Benim Hayvanlarım' uygulama filmi
Animal representation in cartoon films 'My Animals' animated film
- Tez No: 736979
- Danışmanlar: PROF. HİKMET SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çizgi filmin başlangıcından günümüze kadar hayvan karakterlere insanbiçimci özellikler verilerek temsilleri yaratılmıştır. İnsanbiçimcilik canlı ve cansız varlıkların insan özellikleri ve hareketleriyle temsil edildiği bir olgu olarak adlandırılır; insan dışı varlıkları, insan düşüncesinde anlam taşıyan bir hale getirme yolu olarak görülmektedir. Birçok araştırmada bu yaklaşımın hayvanların yanlış algılanmasına neden olduğu vurgulanmaktadır. Temel sorun insanbiçimcilik kavramından çok, bu kavramın insanmerkezciliğin temelinden ortaya çıkmasıdır.“İnsanmerkezci insanbiçimcilik”, reklamlarda, televizyonda, sinemada ve çizgi filmlerde konuşan ve şarkı söyleyen tüm hayvanların aktardığı, gerçekleri ile çok az ilişkisi olan ancak doğal dünyanın popüler imajına çok iyi uyan duygusal, popüler insanlaştırmayı ifade eder. Günümüzde medya kültürü, belirli özne konumları sunan ve meşrulaştıran normları belirleyen anlamları, değerleri ve zevkleri düzenlemede önemli bir eğitici güç haline gelmiştir. Medyada ve çizgi filmlerdeki hayvan temsilleri, insanların birer yansıması olarak tanıtılmaktadır. Bu durum hayvanların kendi gerçeklerini yok etmekte ve ortaya çıkan olumsuz durumlar görünmez hale gelmektedir. Bu araştırmada, çizgi filmde hayvanların temsili önceden var olan çalışmalar araştırılarak, eleştirel bir yaklaşımla, insanbiçimci ve insanmerkezci karşıtı bir duruştan“temsil”in sorunsallaştırılması yolu ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
From the beginning to the present of animation, animal characters were created by attributing anthropomorphic features. Anthropomorphism is called a phenomenon in which animate and inanimate beings are represented by human features and movements; it is seen as a way of making non-human beings meaningful in human thought. In many studies, it is emphasized that anthropomorphism causes misperception of animals. The fundamental problem is that anthropomorphism emerges from the foundation of anthropocentrism, rather than the concept of anthropomorphism.“Anthropocentric anthropomorphism”refers to the emotional, popular humanization conveyed by all the animals that speak and sing in advertisements, television, movies and cartoons, which have little relation to their real counterparts but fit well with the popular image of the natural world. Today, media culture has become an important educational force in regulating meanings, values, and tastes that determine the norms that present and legitimize particular subject positions. Animal representations in the media and animation are introduced as a reflection of humans. This situation destroys the realities of animals and the negative situations that arise become invisible. In this research, the representation of animals in animation will be examined by researching existing studies, with a critical approach, through the problematization of“representation”from anti-anthropomorphist and anti-anthropocentric perspective.