Exploring the effects of strategy instruction on learners' foreign language reading anxiety
Strateji eğitiminin öğrencilerin yabancı dilde okuma kaygıları üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 736978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİSE COŞGUN ÖGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, okuma stratejileri eğitiminin öğrencilerin yabancı dilde okuma kaygısı, okuma stratejileri kullanımı ve okuma başarısı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Karma araştırma deseni kullanılan bu çalışma, 2020-2021 akademik yılı bahar döneminde Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yürütülmüştür. Katılımcılar İngilizce hazırlık sınıfında öğrenim gören 30 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler sekiz hafta boyunca haftada bir defa okuma stratejileri eğitimi aldıkları çevrimiçi bir kulübe katılmışlardır. Veriler hem nitel hem de nicel veri toplama araçları ile toplanmıştır. Katılımcıların uygulama öncesi ve sonrası okuma kaygısı düzeylerini ölçmek için“Yabancı Dilde Okuma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin kullandıkları okuma stratejilerini ve bu stratejileri kullanma sıklıklarını tespit etmek için“Okuma Stratejileri Ölçeği”uygulanmıştır. Strateji eğitiminin okuma başarısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için uygulama öncesi ve sonrası okuma becerileri dersinden aldıkları ara sınav notları karşılaştırılmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, okuma stratejileri eğitimi katılımcıların yabancı dilde okuma kaygılarını anlamlı ölçüde azaltmıştır. Ayrıca uygulama sonrasında katılımcılar arasında okuma stratejisi kullanım sıklığının önemli ölçüde arttığı tespit edilmiştir. Son olarak, katılımcıların uygulama öncesi ve sonrası okuma becerileri ara sınav notları karşılaştırıldığında, okuma stratejileri eğitiminin öğrencilerin okuma becerileri dersi başarılarında istatiksel olarak anlamlı bir artışa yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to reveal the effects of reading strategy instruction on learners' foreign language reading anxiety, strategy use and reading achievement scores. A mixed methods research design was employed at Trakya University, School of Foreign Languages in the spring term of 2020-2021 academic year. The participants of the study consisted of 30 pre-intermediate level students in English preparatory classes. The students participated voluntarily in an online club running for eight weeks focused on reading strategies. Both qualitative and quantitative data collection instruments were used throughout the study to collect data. For assessing the participants' reading anxiety levels before and after the treatment,“Foreign Language Reading Anxiety Scale”was used. For detecting the reading strategies that the learners use and their frequency,“The Reading Strategy Questionnaire”was administrated as pretest and posttest. For assessing the effects of strategy instruction on reading achievement, reading mid-term exam scores before and after the treatment were included. The qualitative data was gathered through semi structured learner interviews. The findings revealed that the reading strategy instruction created a significant decrease on the participants' foreign language reading anxiety levels. Moreover, after the treatment, it was found that the frequency of reading strategy use among the participants increased significantly. Lastly, when the reading skills mid-term scores of the participants before and after the instruction were compared, the results suggested that the reading strategy instruction led to a statically significant increase on students' reading achievement scores with a medium effect.