Lif sanatında aktivist yaklaşımlar
Activism in fiber art
- Tez No: 736987
- Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı lif sanatında aktivizm potansiyelini sorgulamaktır. Ağırlıklı olarak Lozan Bienallerine, Mildred Constantine ile Jack Larsen'in Wall Hangings sergisine ve Beyond Craft adlı kitabı üzerlerinde çalışılarak lif sanatının oluşumu anlatılmış, Constantine'in lif sanatının formalist tarzın hâkim olduğu sanat dünyasında kabul görülmesi için, lif sanatının aktivist potansiyelini bastırdığını ileri süren eleştirileri de incelenmiştir. İkinci bölümde 1960'lardan beri ABD'de yaşanan aktivizm konusu ve aktivist sanat ele alınmıştır. Aktivist sanat, geleneksel düzene karşı çıkan ve toplumsal kimlikte farklılığı, alternatif yaşam tarzlarını ve çevreciliği kucaklayan yeni toplumsal hareketlerin bir sonucu olarak değerlendirilir. 1960'ların ruhu, müzede sergilenen sanatçıların kültürel çeşitliliğini artırma çabasına kadar takip edilmektedir. Ayrıca bu bölümde aktivist sanatın bazı teorik temelleri ve aktivist sanata karşı çıkan bazı eleştiriler de özetlenmiştir. Üçüncü bölümde ise Fransız düşünür Jacques Ranciere'in duyulur-paylaşımı (distribution of the sensible) kavramı incelenmeye çalışılmıştır. Ona göre bir sanat eserinin siyasi gücü, sanatçıların niyetinden değil, tarihten ilham alıp farklı sanatsal ortamları veya biçimleri bir araya getirerek şimdiye kadar görünmez şeyleri görünür hale ve söylenmez şeyleri söylenebilir duruma getiren sanata ve dünyaya karşı yeni bir anlayıştan kaynaklanır. Sanata olan bu yaklaşımın ışığında üç lif sanatçısının eserleri incelenmiştir. Son bölümde Ranciere'in teorisinden yola çıkarak yaptığım üç eser sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores some possibilities for activism within fiber art. It begins with a discussion of the origin of fiber art as it relates to the Lausanne Biennials and then Mildred Constantine and Jack Larsen's exhibition Wall Hangings and their book Beyond Craft. A contemporary critical reevaluation of Constantine's treatment that claims she suppressed the activist potential of fiber art in order to try to secure its reception into an art world dominated by a formalist aesthetic is addressed. The second section deals with an exploration of activism in the USA and activist art since the 1960s. Activist art is discussed as having grown out of the new social movements that began in the 1960s and which reacted against traditional institutions and celebrated difference, alternative lifestyles and environmentalism. This spirit of the 1960s is traced to efforts to increase the diversity of artists represented in the museum as well as an effort to involve art in the community. Some critical underpinnings of activist art as well as some critical reactions against activist art are summarized. The third section takes a look at French thinker Jacques Ranciere's idea of the distribution of the sensible as set forth in his essay on the politics of aesthetics. Ranciere asserts that a work's political potential does not derive from the intentions of the artist but from a contemporary attitude toward art and the world that draws on history and brings different media together to redistribute the sensible, that is, to allow things to be said that had gone unsaid and things to be seen that had gone unseen. Using this approach to art, several fiber artists are examined. In the last section three weavings that are an attempt to apply Ranciere's ideas are presented.